Vše

Jak prodloužit život cihlovým stavbám


Budova nábřežní sýpky byla přestavěna na bytový dům a restaurovaná maltami Remmers.
Text a foto Remmers, 2.4.2024
42 vidělo         4 se líbí




Životnost cihlových staveb – pokud jsou správně navrženy a kvalitně postaveny – může překračovat stovky let, přičemž nároky na jejich údržbu jsou zpravidla minimální. Přesto mohou tyto objekty vlivem vlhkosti a dalších vnějších vlivů časem degradovat, o vandalismu nemluvě. Své o tom ví i německá společnost Remmers, která je expertem v oblasti sanace a obnovy cihelných fasád a která za mimořádné počiny v oblasti obnovy památek pravidelně uděluje Cenu Bernharda Remmerse.


Píše se rok 1963 a firma Remmers, která byla založena již v roce 1949, přichází s koncepcí rozsáhlého programu pro sanaci a obnovu cihelných fasád. O 33 let později vzniká Akademie Bernharda Remmerse, jež každé dva roky oceňuje vynikající počiny v oblasti péče o stavební památky. Cenu pojmenovanou po zakladateli společnosti získal v roce 2010 například tým projektantů a realizátorů, který zrestauroval nejstarší budovu v areálu sýpek v hamburském přístavu (nábřežní sýpka B). V roce 2000 si firma nechává patentovat hydrofobizační krém Funcosil Fassadencreme, jenž účinně chrání cihlové fasády před deštěm a jehož unikátní složení z něj činí revoluční produkt.


Spolehlivá ochrana před vodou


Při zvětrávání minerálních stavebních hmot, mezi něž patří i cihly, hraje zásadní roli voda. Ta může být buď příčinou vzniku nejrůznějších poškození, nebo může přispívat k jejich rozšiřování. Aby byly cihly před vodou chráněny, je potřeba opatřit je hydrofobní impregnací, jež molekulám vody zabrání pronikat do pórů materiálu. V minulosti byly na trhu k dostání pouze prostředky tekuté, které však u málo nasákavých cihel neměly rovnoměrný účinek. Remmers tento problém vyřešil tím, že vyvinul hydrofobizační impregnaci krémovité konzistence (nyní Funcosil FC), jež podkladům poskytuje dostatek času na absorpci potřebného množství ochranné látky. Další výhoda tohoto prostředku spočívá v tom, že v plném rozsahu zachovává prodyšnost zdiva i jeho původní vzhled (nedochází k žádným změnám v barevnosti a podobně). Systémem Remmers byla sanována a hydrofobizována například nová budova Labské filharmonie v Hamburku, která byla otevřena v roce 2017.



Vlhké cihelné zdivo lze proti vzlínání a průsakům vody velmi dobře izolovat injektážním krémem Kiesol C.


Čistá fasáda – krásná fasáda


Další oblastí, kterou se firma Remmers v souvislosti s cihlovým zdivem zabývá, je čistění. To lze provádět buď chemicky (Clean FP, Clean AC), nebo mechanicky (tryskání Rotec). Naprostou novinkou jsou peelingové čisticí pasty Arte Mundit a Clean Galena. I v tomto ohledu je německý výrobce inovativní: k čištění totiž využívá adhezi vysychající pasty, jež velmi šetrně strhává částečky špíny, aniž by mechanicky či chemicky narušila povrch. Intenzitu čištění lze navíc upravit složením pasty, a to nejen s ohledem na míru zašpinění, ale i dle požadavku na výsledný vzhled fasády – zda má povrch zářit novotou, nebo na něm má být zachován určitý stupeň patiny.


Sanace trhlin a opravy zdiva


Pokud už se v cihlovém zdivu přece jen nějaká poškození objeví, například trhliny, nemusí jít jen o estetický problém, ale může časem dojít i k narušení statiky. Systém helikální výztuže Remmers dokáže jednoduše, avšak efektivně spojit popraskané části zdiva, a protože se umísťuje do spár, představuje jen minimální stavební zásah. I to je jeden z důvodů, proč je helikální výztuž hojně uplatňována právě u památkově chráněných objektů.


Remmers rovněž vyvinul systém restaurátorských malt určených k doplnění líce zdicího materiálu – cihel či kamene. Tento postup lze uplatnit namísto náročné výměny celého poškozeného kusu. Podle pevnosti restaurovaného materiálu se volí pevnost malty, která musí být vždy nižší.



Prvním krokem doplnění líce cihel je nanesení kašovitého adhezního můstku.



Spárování cihelného zdiva maltou FM SAN v příslušném odstínu se provádí až po doplnění líce cihel.


Široká nabídka spárovacích hmot


Vedle toho Remmers nabízí i nejrůznější typy spárovacích hmot, a to v několika odstínech, zrnitostech a pevnostech. Spáry totiž ve zdivu neplní jen technickou funkci, ale významně určují i vzhled fasády (jejich podíl na cihelné fasádě může být až 20 procent). Maltou je také možné vyplnit i velmi úzké spáry, případně malé trhliny. V závislosti na typu úkonu a vlastnostech zdiva je potřeba vybrat jak vhodnou zrnitost, tak barvu malty, ale i její výslednou pevnost. Ta by totiž neměla překročit 60 procent pevnosti kamene, respektive cihly, a měla by vykazovat podobnou nasákavost i roztažnost jako zdicí materiál.


Ochrana před graffiti


Příčinou poškození fasád nemusejí být jen povětrnostní vlivy, ale také vandalismus. Remmers proto přišel se směsí speciálních sloučenin silanů, siloxanů a vosku (Graffiti-Schutz), která hydrofobizuje podklad a na ošetřeném povrchu vytváří separační vrstvu (povrch však stále zůstává prodyšný). Pokud se pak na zdi objeví nežádoucí nápisy, je možné je snadno odstranit pomocí horkovodního vysokotlakého čističe za použití pasty AGE. Po očištění je ochranu povrchu Graffiti-Schutz třeba obnovit.


Péče o památky s fasádami bez omítek (lícové zdivo) je jen jednou z několika oblastí, ve které je Remmers průkopníkem nových technologií. V souvislosti s památkovou péčí vyvinula společnost rovněž ochranné prostředky (hydrofobizátory) pro fasády z betonu, bílých cihel i pro interiérové zdivo a dále zateplovací systémy. Restaurátoři velmi oceňují její kamenné a vysoce odolné vápenné fasádní systémy a malty na bázi románského cementu. Stavařům jsou známější systémy hydroizolací spodní stavby, vnitřního zateplení nebo další produkty jako například ochranné nátěry na dřevo či systémy průmyslových podlah.


Remmers
www.remmers.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků