Vše

Hřbitov Dolní Břežany


Martin Verner, 1.11.2019
Foto Aleš Jungmann, Zdenek Sendler
1868 vidělo         4 se líbí




Vznik nového hřbitova je poměrně raritní záležitost. Lidé zaživa neradi mluví o smrti, nebo dokonce o tom, jak to má být poté. Zdenek Sendler to živým i zemřelým v Dolních Břežanech trochu usnadnil, a to způsobem, který se zdá být velice kultivovaný.


Hřbitov představuje další realizaci, kterou se náš ateliér podílel na tváři Dolních Břežan. Začalo to mírně netradičním (keltským) parkem v centrum obce a hřbitov je jeho volným pokračováním na jejím západním okraji. Je to jedna z periodických událostí, které život i tvorba nabízejí. Každá akce je výzva, každá je mírně jiná, každá vyvolává různé emoce, umožní setkání s různými lidmi, prostředím, každá je zkušenost, mnohdy neopakovatelná, nesdělitelná. Tyto pocity se mi vybavují zvláště silně v souvislosti s Dolními Břežany. Je to pozitivní symbióza prostředí, lidí, myšlenek.


Mimořádné akce, které se dotýkají duchovního rozměru, nebývají většinou založené na penězích, monumentalitě nebo důležitosti a postavení klienta. Mezi takové řadím i park a nový hřbitov v Dolních Břežanech. Park se pomalu zabydluje, postupně si zvyká na lidi a lidi na něj. U hřbitova to bude podobné, jen to zvykání bude mít jiný rozměr. Nový břežanský hřbitov je mírně netradiční, není solitér, je součástí komponované krajiny, která navazuje na obec, na pole, na Břežanské údolí. Filozofií navazuje na historii obce, na její osídlení počínaje Kelty, Slovany a nakonec křesťany. Ve výsledku by měl představovat místo setkávání, a to nejen to poslední. Záměr byl vytvořit příjemné přátelské prostředí s pozitivní energií, kam bude důvod chodit nejen v době vzpomínání.



Základní kompozici tvoří lipová alej ve tvaru kříže se čtyřmi duby uprostřed, posvátnými stromy Keltů. Střed je lemován kruhovými kamennými zdmi doplněnými tvarovanými habrovými stěnami. Kompozice tvoří symboliku připomínající sluneční (nebo také keltský) kříž jako jeden z nejstarších symbolů naší civilizace. Spojení kříže a kruhu, linie vertikální, horizontální, rovnováha, harmonie… Brány jsou v místě světových stran a tyto zdůrazňují barevné pásy vetknutých skel. Severní černá, jižní červená, východní modrá, západní bílá. Prostor o rozloze čtyř hektarů je dále doplněn stromy v rozvolněném rastru, keři, květnatými loukami a štěrkovými cestami. Stejnou technologií je řešena i vyčleněná plocha pro parkování.



Hřbitov je v podstatě autorským dílem, ale v této souvislosti je součástí týmu i vedení obce, bez jehož zadání, kultivovaného přístupu při zpracování projektu a během realizace by výsledná podoba nikdy nevznikla. Nelze v této souvislosti nevzpomenout i firmy, které se podílely na vlastní realizaci, kameníky, zahradníky, tesaře, kováře. Všichni odvedli výbornou práci. Asi nejlepší sdělení je návštěva a vlastní pocit.


Rozhovor se starostou Dolních Břežan, Věslavem Michalikem


Co je hřbitov z hlediska obce? Rozšíření veřejného prostoru, pietní místo, park, finanční přítěž…?


Všechno, co jste řekl, ale také jde o specifický projev suburbanizace.


Jak záměr vybudovat hřbitov vznikl?


Jsem starostou od roku 2004 a rád dělám besedy s občany. Na jedné z nich padl dotaz, zda neb



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků