Vše

Dům u lesa s kompozitní fasádou


Text Kristýna Brožová, 29.8.2023
Vizualizace Modest Artificials
718 vidělo         1 se líbí




Architektonické studio Modest Artificials navázalo spolupráci se společností WPC-WOODPLASTIC, která se specializuje na výrobu kompozitního materiálu Terafest®, s cílem nabídnout současným stavbám řešení v podobě designově sjednocených exteriérových prvků – ať už v podobě terasy, balkonu, plotu, stínění, obkladu vířivky, nebo treláže. V případě Domu u lesa, jehož stavba bude zahájena letos na podzim, se architekt po dohodě s investorem rozhodl použít tento materiál k obložení fasády a teras.


Architekt Dan Merta ze studia Modest Artificials navrhl v obci Ledce u Plzně dům pro mladou rodinu. Objekt zasadil na velmi svažitý pozemek s výhledem do krajiny a přilehlého borovicového lesa. Desetimetrové ochranné pásmo, do nějž stavba nesměla být umístěna, definovalo šikmý tvar všech podlaží a ovlivnilo výslednou podobu celé hmoty.


Zadáním investora bylo vytvořit dům, který by zapadl do přírodního charakteru lokality, z obývacího pokoje by umožňoval výhled do lesa a krajiny a současně by při pohledu od západní hranice parcely, jež sousedí s dalším pozemkem, zachovával maximální soukromí.





Rodinný dům je řešen jako třípodlažní. První podzemní podlaží navazuje na příjezdovou komunikaci s prostornou garáží, hlavním vstupem, technickým zázemím a menším SPA. V prvním nadzemním patře je situován prostorný obývací pokoj s velkorysým prosklením orientovaným směrem k lesu a menšími okny s výhledem na terasu s bazénem. Ten částečně zakrývá konzola druhého nadzemního podlaží, v němž je umístěna zóna rodičů, dětské pokoje a pracovna. Všechna tři podlaží jsou napojena na přilehlý terén se systémem teras a pobytových venkovních ploch, aby byl dům maximálně propojen se zahradou.


Velkým tématem byla volba materiálů na fasádě, aby stavba co nejvíce splynula s okolním lesem, ale zároveň si zachovala vlastní identitu. Nakonec zvítězila kombinace pohledového betonu, hliníkových oken, zeleně a kompozitního materiálu Terafest® ve vzhledu tmavého dřeva. Pro tento produkt, který je z 60 procent tvořen dřevem a ze 40 procent polymerem HDPE, se investor rozhodl z několika důvodů. Vzhledem k umístění domu v blízkosti lesa bylo použití dekoru dřeva jasnou volbou, současně však investor požadoval materiál nenáročný na údržbu, který by se vyznačoval barevnou stálostí. Důležitá byla také možnost sjednotit materiál, barvu a dekor na fasádách i terasách.





Otázky pro Dana Mertu


Kompozitní materiál Terafest® jste se rozhodl vyžít i ve svých dalších projektech. Jaké jsou jeho výhody?
Především stálost materiálu a předvídatelnost jeho chování v průběhu let. Dále možnost výroby lamel různých šířek a délek a relativně snadná montáž ve smyslu kotvení. Další věc, která se zamlouvala i investorovi, je fakt, že Terafest® obsahuje – například oproti alubkám (hliníkové palubky, pozn. red.) – i dřevěnou složku a dá se v budoucnu recyklovat. Ve srovnání se zmíněným hliníkem také tolik nevodí teplo.


Je něco, s čím jste se během návrhu fasádní konstrukce z kompozitu musel naopak vypořádat?
Jistou nevýhodou tohoto materiálu v porovnání se dřevem je jeho vyšší hmotnost, což se pochopitelně promítá do skladby fasádní konstrukce a kotvicích bodů. Problematické může být také to, že Terafest® spadá do stejné kategorie hořlavosti jako dřevo, tudíž se nedá použít tam, kde alubky pomáhají zmenšit požárně nebezpečný prostor vůči sousedním pozemkům. To však v případě Domu u lesa nehrálo roli, protože tam byly odstupy dostačující.


Jednou z oceňovaných vlastností přírodního dřeva je jeho jedinečná kresba, díky které není žádné prkno stejné. Jak jste této různorodosti dosáhli u kompozitního materiálu?
Efekt proměnlivosti prken je u tohoto materiálu sice hůře dosažitelný, ale ne nemožný. Rozhodli jsme se to vyřešit tak, že fasáda bude vyskládána z lamel tří různých šířek.


Kompozitní materiál Terafest® vyrábí firma WPC-WOODPLASTIC již 10 let ve středočeských Bukovanech. Výroba probíhá na základě americké licence Strandex® a za použití pouze těch nejkvalitnějších surovin. Podíl dřeva (60 %) z udržitelně pěstovaných evropských lesů (certifikace PEFC) představují odřezky, které by jinak skončily jako odpad určený k vytápění. Druhou složkou tohoto materiálu je recyklovatelný polyethylen HDPE (40 %). Díky unikátním vlastnostem výsledného produktu vyžaduje Terafest® minimální údržbu – dvakrát do roka ho stačí omýt vodou. Materiál nově najdeme například v areálu koupaliště Vadaš ve slovenském Štúrovu, na terase legendárního Grandhotelu Praha v Tatranské Lomnici či na promenádě na ostrově Curaçao.


WPC-WOODPLASTIC
www.woodplastic.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků