Drahokam sheffieldské univerzity zrcadlící zručnost českých sklářů

Foto archiv Sipralu
V roce 2015 vyrostlo v kampusu Univerzity v Sheffieldu nové sídlo strojní fakulty. Budova, nazvaná The Diamond, zaujme výraznou fasádou z eloxovaného hliníku a prosklených modulů, zhotovených českým výrobcem izolačního skla HELUZ IZOS. Architekti ze studia Twelve Architects se při návrhu jejich tvaru inspirovali kamennými kružbami na okolních historických budovách a rovněž takzvaným celulárním automatem, jenž je v oboru strojírenství jedním z předmětů studia.
Univerzita v Sheffieldu je veřejná výzkumná univerzita, která vznikla v roce 1897 sloučením tří institucí. V roce 2015 byla rozšířena o budovu strojní fakulty, díky níž získali studenti zřejmě nejlépe vybavené technické učební prostory a laboratoře ve Velké Británii. Objekt s užitnou plochou 19 500 metrů čtverečních pojme zhruba pět tisíc studentů.
Hlavním cílem architektů bylo vytvořit prostředí vhodné pro práci napříč celým spektrem technických oborů, a to od vzdělávání a výzkumu až po praxi. V centrální části budovy se nachází atrium se zázemím pro studenty, odkud je vidět do prosklených učeben, laboratoří a kanceláří. Interiér je prosvětlen díky střešním světlíkům i dalším proskleným prvkům.
Kalené sklo s protislunečním pokovením
Fasáda strojní fakulty se skládá z 803 prosklených modulů, z nichž každý obsahuje od dvou do dvanácti kusů izolačních trojskel. Celkem jich bylo potřeba vyrobit šest základních typů, přičemž každá ze šesti skupin zahrnovala skla různých tvarů, rozměrů, barevnosti a zabroušení. Podle slov Martina Najmana, technického a projektového manažera HELUZ IZOS, představoval tento projekt dosud nejnáročnější zakázku v historii firmy.
Devadesát procent zasklení bylo realizováno z tepelně tvrzeného skla (IZOS Protect), a to z bezpečnostních důvodů. Veškeré sklo použité na fasádě má protisluneční povrchovou úpravu (IZOS Shadow), takže zabraňuje přehřívání interiéru i bez použití venkovní stínicí techniky, která by narušila estetiku fasády. Některá skla byla navíc opatřena speciální mléčnou fólií.
Moduly, které tvoří systémové hliníkové profily v černé barvě, mají velikost typicky 1,8 × 4,5 metru, ty největší dosahují výšky 5,5 metru. Finální obklad fasády je zhotoven ze speciálně ohýbaných hliníkových plechů různých délek o tloušťce dva milimetry. Exteriérová fasáda se skládá celkem z 10 814 kusů těchto plechů s bronzovou povrchovou úpravou, interiérovou fasádu tvoří 2 707 kusů v černé barvě.
Objekt je navržen jako chytrá budova s řízeným hospodařením s energiemi, s přirozeně větraným atriem a sběrem dešťové vody. Hliníková fasáda s pozinkovanými ocelovými plechy je vyrobena z recyklovaných materiálů. Dodávku obvodového pláště zajistila pražská společnost Sipral, která má v Londýně jednu ze zahraničních poboček.
HELUZ IZOS
www.izos.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků