Vše

Alberto Kalach: mistr mexické architektury, který v betonových stavbách pěstuje džungli


Casa Kalif (Kalifornie, USA, 2008)
Připravil Zdeněk Fránek pro INTRO 02 – BETON, 2.6.2023
Foto Yoshihiro Koitani
65 vidělo         0 se líbí
Alberto Kalach je architekt pracující v hlavním městě Mexika. Jeho zájem o objevující se problémy rozsáhlých měst se velmi často odráží v jeho vlastní práci: od domu za pět tisíc dolarů přes bytovou výstavbu až po největší projekt v dějinách navržený pro Ciudad de México s názvem México Ciudad Futura (Ciudad de México budoucnosti), který pojímá město jako celek a zkoumá ho z pohledu jeho topografie. V září Alberto Kalach navštíví Českou republiku (na pozvání Technické univerzity v Liberci) a zúčastní se konference EUPRO 2017: Identita soudobé architektury v podmínkách globálního světa.


Jaký byl tvůj začátek v architektuře? Co tě k tomuto oboru dovedlo?
Když jsem byl malý kluk a listoval jsem encyklopedií, pod písmenem A, pod heslem architektura, jsem narazil na fotografii domu Fallingwater od Franka Lloyda Wrighta, která mě uchvátila.Casa Kalif (Kalifornie, USA, 2008)


Při našem posledním setkání jsi připomněl Luise Barragána. Jaký na tebe měl vliv a jak jsi s ním přišel do styku?
Barragán mluvil o kvalitách architektury, kterých si v té době nikdo nevšímal – vyrovnanosti, tichu, kráse, úžasu, dojetí. Zajímaly ho součásti architektury, jež byly v době, kdy všichni stavěli v internacionálním stylu, krajně neobvyklé. Byla to lokální kultura, místní materiály, místní výraz a silný zájem o zahrady.


Jaký vztah má tvoje práce k výtvarnému umění – malířství a sochařství? K dílům tvého syna nebo Gabriela Orozca, například…
Každý architekt je nějak provázán s uměním. Architektura během historie vytvářela prostředí pro sochařskou a malířskou tvorbu. Umělecké projevy jsou také neustálým zdrojem inspirace pro architekturu.
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků