Akumulační krb pro úsporu energie

Foto archiv firmy
Krbová kamna nebo krby bývají v rodinných domech často instalovány jako sekundární zdroj tepla. Mnozí uživatelé v nich ale začali topit častěji, a aby maximalizovali užitek z jejich provozu, rozhodli se pro vytápění akumulační. Princip jeho fungování je jednoduchý: plášť krbu či kamen je tvořen takovým materiálem, jenž je schopen akumulovat velké množství energie vytvořené spalováním dřeva a tu pak dlouhé hodiny po vyhasnutí topeniště uvolňovat do prostoru.
Kvůli stále rostoucím cenám elektrické energie a plynu je vytápění rodinných domů a bytů dřevem nejlevnější možností, a to v dlouhodobém časovém horizontu. Jeho velká výhoda spočívá také v tom, že jak jeho dostupnost, tak cena jsou jen minimálně závislé na aktuální politické či ekonomické situaci. Vytápění biomasou je navíc ekologické – jde o obnovitelný zdroj – a současné krby, kamna a kotle jsou vybaveny moderními technologiemi, které umožňují vysoce efektivní spalování.
Podmínky efektivního spalování
To vše platí pouze za předpokladu, že krb či kamna jsou připojeny k plně funkčnímu a čistému komínu a že je do spalovací komory přiváděn dostatek vzduchu. Do topeniště je pak nutné vkládat pouze suché dřevo (s maximálně dvaceti procenty vlhkosti). V opačném případě je podstatná část tepla využita k odpařování vody obsažené ve dřevě, což se negativně projevuje na celkové výhřevnosti. Navíc může hrozit i poškození topidla či komínu.
Tvrdost dřeva
Mnoho lidí si klade otázku, jaký vliv na výhřevnost má tvrdost dřeva. Pokud bychom srovnali kilogram tvrdého a kilogram měkkého dřeva, výhřevnost by byla přibližně stejná. Jelikož má ale každý druh dřeva jinou hustotu, liší se jeho protopený objem. K tomu, abychom ztopili kilogram měkkého dřeva (smrk, borovice, topol, jedle), které má hustotu nižší, ho budeme potřebovat objemově více než dřeva tvrdého (dub, buk, jasan, habr, akát). Kubík měkkého dřeva má tedy nižší výhřevnost než kubík dřeva tvrdého.
Akumulace jako úspora energie
Na efektivitu vytápění má vliv i i konstrukce krbové nebo kamnové vložky. Velmi účinné jsou akumulační krby a kamna, které umožňují komfortní vytápění s dlouhými intervaly mezi jednotlivými přikládáními. Horké spaliny proudí z topeniště do přiléhající akumulační masy, jež pojme velké množství tepelné energie, kterou následně pozvolna uvolňuje přes plášt krbu či kamen do interiéru. Ve vnitřním prostředí bytu či domu je tak udržována stabilní teplota a přiměřená vlhkost vzduchu. Nedochází k nežádoucímu přetápění ani k teplotním výkyvům.
Někteří výrobci umožňují doplnit klasickou krbovou vložku nástavbou v podobě takzvaných akumulačních prstenců tvořených materiály s dobrou tepelnou kapacitou (například žárobeton), jež zvyšují akumulační účinnost topidla. Jde o jednoduché a efektivní řešení, kdy jsou horké spaliny ještě předtím, než uniknou komínem ven, prohnány kolem spirály prstenců, jimž „odevzdají“ část své tepelné energie.
Nejen designový solitér
Krb či kamna jsou nejen zařízeními, která mnohdy dovedou vytopit celý dům, ale rovněž estetickým prvkem. Lidé se ale na rozdíl od předchozích let, kdy byl krb především designovým doplňkem domácnosti, začali více zaměřovat na jeho funkčnost. Proto vzrostla poptávka po akumulačních krbech, jež nepřetápějí obytnou místnost, uchovávají teplo a hřejí ještě několik dalších hodin po vyhasnutí.
Banador
www.banador.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků