Administrativa: Zahraniční inspirace
V zaměstnání trávíme třetinu dne a většinu produktivního věku. V minulosti administrativní stavby představovaly symbol úspěchu a prostředek, jak se identifikovat se společností. Dnes je většina kancelářských ploch pronajímána v anonymních krabicích, které neurazí ani nenadchnou. Nyní, když se zastavila celá planeta a úředníci přešli na home office, se nabízí jedinečná příležitost přehodnotit další směřování. Při formulování budoucích pracovních míst bychom však neměli zapomínat na zdařilé příklady z minulosti.
Pojišťovna Triglav
místo: Lublaň, Slovinsko
autor: Jože Plečnik
realizace: 1928–1930
Sídlo slovinské pojišťovny, pojmenované podle nejvyšší hory v zemi, vzniklo na konci 20. let minulého století na základě návrhu Jože Plečnika. Finanční palác stojí nedaleko hlavního vlakového nádraží na rohu Miklošičovy a Masarykovy ulice, kam se pojišťovna nastěhovala u příležitosti třicetiletého výročí od svého založení. Plečnik tou dobou působil jako profesor na lublaňské Technické univerzitě a současně intenzivně pracoval na úpravách Pražského hradu. Přes velké vytížení neslevil ani z nároků na novou pojišťovnu, která se měla stát vzorem pro nové obchodní, rezidenční a komerční budovy. Nelehkou situaci, kdy se do budovy vstupuje z ostrého nároží, vyřešil Plečnik pomocí kruhové vstupní haly spojující přízemí s mezaninem. Nepravidelný pozemek určil také lichoběžníkový tvar s mramorovým sloupovím. Výrazně plastickou fasádu rytmizují cihelné sloupy a zakončuje ji vlys s postavami v antických oděvech. Na stavbu byl použit místní materiál a přizváni byli nejlepší řemeslníci a umělci. V roce 1936 byla k pojišťovně přistavěna nová část, kterou lze na fasádě rozeznat podle půlkulatých sloupů. Autorem byl Plečnikův žák France Tomažič, který využil technologické výdobytky tehdejší doby jako výtah, telefonní ústřednu, poplašný systém i moderní kotelnu.
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK
Chcete číst dál?
Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků