Tree House

Jan Tyrpekl


Tree House


Tree House vznikl jako další z řady experimentálních staveb, kterým se autor dlouhodobě věnuje. Cílem projektu bylo poskytnout uživatelům bezprostřední kontakt s krajinou, silný autentický zážitek a pokusit se tímto způsobem probudit hlubší zájem lidí o místo, kde žijí.Tree House byl stavěn svépomocí a financován z vlastních prostředků. Objekt se nachází na soukromém pozemku – pastvě pro ovce – nedaleko Prahy. Jde o dvě dřevěné platformy, které jsou zavěšeny nezávisle na sobě. Strop nese svěšený dřevěný prstenec, na němž visí transparentní plášť. Druhý, vodicí prstenec je připevněn k podlaze. Do objektu se vstupuje po padacích schodech.


Objekt vznikl na základě jednoduché skici a zaměření stromů. Finální podoba tedy byla z velké části určena až přímo při stavbě. Dům může po dohodě navštívit kdokoli. Důležitou součástí projektu je úvaha o pořádání pravidelného workshopu či happeningu – jednou či dvakrát ročně by mělo proběhnout setkání, kdy by se sešli všichni návštěvníci stromového obydlí a mohli by si zasadit vlastní strom. Tento workshop by měl být realizován v bezprostředním okolí objektu a s jeho pomocí by se měla například obnovit alej či by měl vzniknout nějaký jiný výrazný krajinný prvek. Takto by už člověk neměl být pouhým návštěvníkem místa, ale jeho spolutvůrcem.+


Chcete vidět celý text a 7 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup