Rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie




Rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie


Budova Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie získala s rekonstrukcí nový koncept pojmenovaný ART DESIGN FASHION. Předesílá jím, že muzeum se věnuje nejen samotnému designu, ale také módě a vztahu designu a umění. Návštěvníky čeká stálá expozice, výstavy i nové zázemí, které exkluzivně pro Moravskou galerii připravili přední čeští designéři.



Nová muzejní koncepce a výstavní instalace prezentují nejzajímavější tvorbu na poli designu, módy a umění posledních třiceti let. Uvnitř zrekonstruovaného muzea je unikátní otevřený depozitář skla, keramiky či porcelánu. Rozvoj a užívání předmětů sériové výroby, ale i návrh designéra a využití technického objevu nebo materiálu je zajímavý způsob, jak nabídnout návštěvníkům možnost porozumět principům, na kterých design staví.


Uměleckoprůmyslové muzeum bylo založeno v roce 1873. První celková rekonstrukce budovy proběhla v roce 1945 – opravila válečné škody a současně přidala ve vnitřních prostorách řadu vestaveb a dostaveb. Tyto zásahy se později ukázaly jako necitlivé. Další rekonstrukce se Uměleckoprůmyslové muzeum dočkalo na přelomu tisíciletí (1999–2001). Sbírky do té doby narostly natolik, že z muzea s výstavním prostorem udělaly pouhý depozitář předmětů. Současně však vestavby prostor znehodnocovaly a budova začala chátrat, stejně jako její technické vybavení. Nevhodné skladovací prostory nestačily a muzejní nábytek se tak dostal i do míst, kde se pohybovali návštěvníci. Při dalších rekonstrukcích odborníci „vyčistili“ vnitřní dekorativní prostory a citlivě do nich instalovali moderní techniku. Znovu tak vynikla původní velkolepost vizuálně zajímavého interiéru.


Vzdušný dojem prohlídky umocňují nové průchozí lávky, které mezi jednotlivými patry vytvořilo architektonicko-designérské studio Olgoj Chorchoj. Vznikly v dosud nevyužitém vertikálním prostoru pod světlíkem. Toto pomyslné nebe designu je ideálním prostorem pro site-specific instalace od „hvězd“ v tomto oboru. Podařilo se vypořádat i se sbírkovým depozitářem, který obsahoval množství nevystavovaných předmětů. Vše vyřešilo unikátní rozčlenění prostoru, navrženého jako sada vitrín umístěných od podlahy ke stropu, do nichž je možné nahlédnout z prostorové plošiny. To podporuje badatelskou činnost, která se dosud odehrávala ve skladech. Přízemí patří popartovým výstavám, eventům, studentským akcím a menším projektům.


Z velkolepé dvorany se vchází do jednotlivých částí expozice ART DESIGN FASHION. Ta pokračuje v prvním patře, ze kterého je možné shlédnout dolů do dvorany. Obě tato místa jsou prostorově i tematicky propojena. Respirium podle návrhu Davida Karáska tvoří plynulý zajímavý přechod z interiéru muzea na terasu. Designově promyšlenou relax zónu je možné uspořádat dle potřeby do více konfigurací. Respirium se promění v kavárnu, event room nebo třeba prostor pro workshopy. Do druhého patra muzea nově lákají návštěvníky aktuální výstavy předních českých tvůrců.


Démon růstu


Pestrobarevná a hravá intervence Krištofa Kintery upozorňuje na aktuální problém hromadění. Ustavičný růst začíná svět postupně pohlcovat. Proto „monstrum“ vytvořené z barevných míčků, baněk a dalších kulatých útvarů nekontrolovatelně bují ve dvoraně muzea a postupně přerůstá až do prvního patra.


Black & Light Depo


Intenzivní návštěvnický zážitek slibuje otevřený depozitář skla, keramiky a porcelánu. Jeho autory jsou Maxim Velčovský a Radek Wohlmuth. Na realizaci se podílelo také architektonické studio edit!. Depozitář tvoří dvě místnosti muzea. Chytrý koncept průhledných skleněných boxů umožňuje nahlédnout sbírku z nejrůznějších úhlů pohledu, a to v tajuplném Black Depu i blyštivém Light Depu. Projekt je založen na bipolární linii černé a bílé, keramika představuje hutnost, sklo naopak transparentnost.


Café Robot


Pokud bude po prohlídce chuť na kávu, připraví ji robot, který překvapí nejen svými ladnými pohyby, ale i portrétem návštěvníka v kávové pěně. Podobu robotické kavárny navrhl architekt Marek Štěpán. Inspirací mu byla kultovní Kubrickova Vesmírná odysea.


Mrak


Nad terasou Uměleckoprůmyslového muzea se vznáší interaktivní objekt nazvaný Mrak. Další dílo architekta Marka Štěpána svítí, mění barvy, vydává zvuky a reaguje na podněty zvenčí. Mrak odkazuje na díla surrealistů či oblaka malíře Josefa Šímy a proměňuje terasu v ikonické místo setkávání a společenských akcí.


Muzeum dává vědět o historických kořenech, umění, kultuře i civilizaci a zároveň je živým organismem, který vedle své muzejní specializace přisuzuje stejnou důležitost i doprovodným programům. V atraktivním prostoru se pořádají koncerty, projekce či konference. Uvnitř je také unikátní laboratoř DESIGNLAB, kde si zájemci podle vlastního návrhu vytvoří nebo ušijí na nejnovějších technologiích nášivky, oblečení či módní doplňky. V muzeu nechybí ani Designshop od Evy Eisler, kde si lidé mohou zakoupit díla věhlasných tvůrců a firem.



+

Kredity


Moravská galerie | ART DESIGN FASHION
Místo: Husova 18, Brno, ČR
Autoři: Olgoj Chorchoj (lávky); David Karásek (respirium); Maxim Velčovský, Radek Wohlmuth, edit! (Black & Light Depo); Marek Jan Štěpán (Café Robot, Mrak); Eva Eisler (designshop); Tomáš Svoboda (architektonický návrh expozic Jeskyně, Prostor Pro, 2000+ Design, 2000+ Fashion)
Umělecká díla: Krištof Kintera (Démon růstu)
Spolupráce: IM Development (stavební obnova budovy a realizace objektu Mrak); Lukáš Kijonka (grafické řešení); Jiří Franta (ilustrace); členové Asociace českého průmyslového designu (Podpora při vybavení Uměleckoprůmyslového muzea a akvizice do sbírek Moravské galerie)
Klient: Moravská galerie
Zastavěná plocha: 825 m²
Foto: BoysPlayNice

Sdílet
Facebook