Obnova a přístavba Červeného kostela

atelier-r






Obnova a přístavba Červeného kostela


Původní luteránský Červený kostel v Olomouci byl veřejnosti uzavřen v roce 1959. Od té doby byl využíván jako knihovní depozitář zdejší vědecké knihovny. Olomoucký kraj se jako vlastník této památkově chráněné stavby nyní rozhodl kostel zrekonstruovat a pro uskladnění knižního fondu vybudovat nový objekt. Úkolu se zhostilo studio atelier-r, které stávajícímu prostoru vdechlo novou kulturně-společenskou funkci.



Objekt kostela se nacházel ve velmi špatném stavu. Bylo nutné zpevnit jeho základy, provést sanaci vlhkého a zasoleného zdiva, opravit poničené omítky a štuky a vyčistit a doplnit fasádní obklad. Kompletně se prováděly nové podlahy a veškerá souvrství pod nimi až na úroveň terénu. Jedním z největších zásahů byla oprava střechy. Krov byl kvůli zatékání rozsáhle poškozen a hrozilo jeho zřícení, proto došlo k jeho výměně s maximální snahou o navrácení původních, nepoškozených prvků. Novodobá krytina z falcovaných plechů byla nahrazena čtvercovými měděnými šablonami ve formátu původní krytiny. Dekorativní prvky střechy, které se nezachovaly, nahradily soudobé artefakty z dílny olomouckého sochaře Jana Dostála.


Kostel má nově plnit úlohu komorního koncertního nebo divadelního sálu, má být prostorem pro veřejná čtení, přednášky, výstavy a podobně. Jednou z funkcí definovaných v zadání je i informační centrum kraje a vědecké knihovny. To si však žádalo i nutné provozní zázemí, což nebylo možné řešit v původních prostorách stavby. Aby se architekti vyhnuli nevhodným zásahům do objektu kostela, rozhodli se doplnit ho o novou hmotu, která by na sebe vzala břemeno provozního a sociálního zázemí. Ta je umístěna mezi hlavní lodí kostela a objektem ředitelství knihovny. Vytváří tak jejich spojnici i společný vstupní prostor s recepcí a kavárnou. Přístavba respektuje uliční čáru Bezručovy ulice a udržuje si dostatečný odstup od obou stávajících staveb.


Krystalická hmota nového objektu reaguje na neogotickou formu Červeného kostela. Rovněž půdorysná stopa nové části vychází z jeho půdorysného členění. Půdorys je výřezem části podlahy kostela a je vysunutý mimo původní platformu. Fasády i střecha objektu jsou provedeny z černého hliníkového sendvičového plechu.


Nové moderní přístavbě dominuje recepce s menší kavárnou, jež je zhotovena z betonu v jemném růžovém odstínu a navazuje na další betonové povrchy, jako je podlaha, nábytek a stěny. Velké betonové a skleněné plochy dávají vyniknout rozsáhlé dekorativní stěně vyplněné starými knihami otočenými hřbety dozadu a výrazným závěsným svítidlům z barevného skla. Skleněné objekty se vznášejí na robustních nylonových lanech nad hlavami návštěvníků a při správném úhlu odrážejí přilehlou ulici nebo budovu starého kostela. Společně tak objímají a definují celý interiér.


Podstatnou změnou, kterou návrh přinesl, je také otevření významné části okolního prostoru kostela, který byl dříve oplocen. Odstraněním oplocení došlo k vytvoření veřejně přístupné piazzetty, jež je doplněna o mobiliář a také o novou kultivovanou zeleň.



+

Kredity


Obnova a přístavba Červeného kostela
Místo: Bezručova ul., Olomouc, ČR
Autor: atelier-r / Miroslav Pospíšil
Spoluautor: Daria Johanesová
Spolupráce: Denisa Strmisková Studio (interiér), Studio KOSATKO (grafický design), Jan Dostál (ocelové sochařské prvky), Společnost Červený kostel (generální dodavatel stavby; sdružení firem STRABAG a OHLA ŽS), Prosto Interiér (dodavatel interiérového vybavení)
Klient: Olomoucký kraj (investor), Vědecká knihovna v Olomouci (uživatel)
Projekt: 2018–2019
Realizace: 2023
Zastavěná plocha: 606 m² (418 m² kostel, 188 m² přístavba)
Hrubá podlahová plocha: 870 m² (640 m² kostel, 230 m² přístavba)
Užitná plocha: 590 m² (395 m² kostel, 195 m² přístavba)
Plocha pozemku: 1 520 m²
Rozměry: kostel 32 × 20 m, výška 55 m; přístavba 19 × 18 m, výška 9 m
Obestavěný prostor: 1 310 m3
Náklady: 170 mil. Kč / asi 7 mil. eur
Foto: BoysPlayNice

Sdílet
Facebook