Newport Street Gallery

Caruso St John Architects


Newport Street Gallery


Soukromá galerie v londýnské čtvrti Vauxhall vznikla konverzí neobyčejného souboru několika staveb zapsaných na seznamu chráněných historických památek. Původně šlo o tesařské a truhlářské dílny a výrobnu kulis.Nově vzniklou galerii představuje pětice objektů, která vytváří celou uliční řadu – tři zmiňované viktoriánské dílenské haly zakončené z obou stran novostavbami. Všechny objekty jsou v nadzemní části (v přízemí i patrech) propojeny. Toto řešení umožňuje slučování či dělení prostoru při pořádání různě rozsáhlých výstav. V každém ze dvou podlaží se nacházejí tři galerijní sály, které prostupují celý soubor budov od jednoho konce ke druhému. Obě výstavní úrovně jsou navíc vertikálně propojeny nově zbudovanými spirálovitě stoupajícími schodišti a pohodlným výtahem.


Soubor galerijních budov vmezeřených mezi Newport Street a mohutné těleso železniční dráhy ozvláštňují neobvyklé proporce dílenských staveb, u nichž se nad nízko posazenými skupinami továrenských oken zvedají vysoké, hladké fasády. Tento princip se opakuje i u nově dostavovaných objektů. I tyto fasády jsou provedeny z červených pálených lícových cihel, které věrně souznějí s povrchy původních staveb. Ačkoli každá z pětice budov je jiná, zjevně na sebe navazují a vytvářejí přehlednou a ve své jednotě působivou uliční fasádu.


Projekt počítal i s restaurací a administrativními prostorami pro galerii, především však nabízí dostatek místa pro klientovu stále se rozrůstající sbírku moderního umění. Za zmínku stojí i fakt, že veřejnost má vstup do galerijních prostor zdarma.+


Chcete vidět celý text a 6 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup