Mojžíšův most

Ro&Ad Architecten / Ro Koster, Ad Kil, Martin van Overveld




Mojžíšův most


Halsteren, Bergen op Zoom, Nizozemsko

Ze Starého zákona dobře známe příběh Mojžíše, který při odchodu ze země zaslíbené nechal rozestoupit Rudé moře, a tím převedl Izraelity po suché zemi na druhý břeh. Zdánlivě nepředstavitelnou superschopnost proměnili v realitu architekti ze studia Ro&Ad Architecten v nizozemském městě Bergen op Zoom.



Západobrabantská vodní obranná linie pocházející ze sedmnáctého století je tvořena řadou pevností a měst včetně terénních valů a říčních koryt. Tato záplavová území měla sloužit během válek proti Francouzům a Španělům k znesnadnění přístupu útočníka k dobývaným objektům. V devatenáctém století se sice celý systém rozpadl a zanikl, nicméně v nedávné době bylo rozhodnuto o jeho částečné obnově. Kompletní areál by se měl stát nejen součástí sítě cyklistických a turistických stezek, ale měl by sloužit i jako památník historickým událostem. Zadání bylo zdánlivě paradoxní: navrhnout most přes ochranný příkop směrem k pevnosti Fort de Roovere, odkud se předpokládal vpád nepřítele. Architekti důvtipně navrhli neviditelný most, který pečlivě kopíruje tvar příkopu jako zákop, a tím tak ladí se siluetou krajiny. Tato drobná inženýrská stavba, nebo spíše umělecká intervence, není zdálky vidět. Vodní hladina se těsně přimyká k okrajům dřevěného mostu. Teprve při pohledu zblízka se hladina v úzkém pruhu rozestoupí, a návštěvník tak může stejně jako kdysi Mojžíš projít vodou suchou nohou.


Otázky pro Ada Kila


Ve své architektonické praxi se často věnujete tématu vody. Má to co do činění s tím, že pocházíte z Nizozemska?
Samozřejmě. V Nizozemsku se musíme s vodou potýkat každý den, polovina naší země je pod úrovní moře. Jako místní architekti cítíme zodpovědnost za tento problém.


Jak u projektu Mojžíšova mostu řešíte zvedání vodní hladiny?
Vyřešili jsme to malým trojúhelníkovým přepadem na konci příkopu. Pokud hladina vody stoupá, přetéká přes přepad, a ne přes most. Pro případ silných dešťů je pod mostem navrženo zařízení, které vodu přečerpá. V zimě most zaplavujeme, abychom zabránili jeho prasknutí pod tlakem ledu.



+


Chcete vidět celý text a 10 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup