Městský dřevěný blok

Bjarke Ingels Group


Městský dřevěný blok


Stavba s názvem 79&Park je modulární prefabrikovaná obytná budova pokrytá bujnou zelení, navržená příznačným rukopisem dánského architektonického studia Bjarke Ingels Group neboli BIG.Dům nápadně připomíná člověkem vytvořený dřevěný kopec, který již pomalu zarůstá zelení a příroda si tím bere zpět, co jí patřilo. Rezidenční komplex se nachází v modernistické stockholmské čtvrti Gärdet v těsné blízkosti rozlehlého parku. Dřevěná svažitá stavba sestávající z předem vyrobených modulů (3,6 × 3,6 metru) je uspořádána kolem otevřeného, zelení zarostlého vnitrobloku. Nejvyšší roh budovy se tyčí až do výšky 35 metrů. Architekti tím chtěli maximálnímu počtu bytů nabídnout výjimečný výhled na přístav Frihamnen a také co největší dávku denního světla. Moduly směrem dolů postupně ubývají a končí ve výšce pouhých sedmi metrů nad komunikací.


Hmota domu se vizuálně rozplývá a mizí v ploše přilehlého parku. Kubická struktura i obklad z cedrového dřeva se opakují taktéž v zeleném vnitrobloku, kde se obyvatelé domu i jejich návštěvy potkávají na několika různých výškových úrovních. Modulární „uskakování“ hmoty vytváří nejen různě vysoké platformy, ale i zákoutí, která obyvatele vybízejí k různým druhům aktivit a přetváření prostoru k obrazu svému. Lidé tato místa využívají jako předzahrádky, pečují zde o květinové záhony, venčí psy nebo opravují kola. Téměř každá ze 169 obytných jednotek má jedinečné dispozice, což přitahuje rozmanitou skupinu obyvatel napříč všemi věkovými kategoriemi a v různých životních etapách.


Zatímco na fasádě se striktně střídá sklo se dřevem, vnitřní společné prostory jsou inspirovány skandinávským designem s trochou jihoamerického modernismu. Společný jim je důraz na přírodní materiály. V interiérech bytů se dle dané funkce konkrétního prostoru střídají dřevo z běleného dubu, keramické dlažby anebo obklady z přírodní žuly. Průhledy oken bez parapetů či nadpražími lze spatřit horizont okolního města rámovaný bujnou zelení přilehlých střech.


Velkou přidanou hodnotou bytů je přístup na soukromé i společné terasy. Jakási krajina zde vytvořená člověkem hostí bohatou škálu rostlin. Trvalky, menší stromy i keře, kterými jsou jednotlivé úrovně bohatě osázeny, mění během různých období skandinávského podnebí barvy tak, že se výraz budovy proměňuje před očima doslova každým dnem. V přízemí jsou zřízeny komerční prostory k pronájmu, které slouží široké veřejnosti. Tím je tak přirozeně aktivován parter domu a zároveň je zaručeno soukromí a klid obyvatel žijících v prvních patrech.+


Chcete vidět celý text a 6 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup