Domy v mlze

Studio Raketoplán


Domy v mlze


Rtyně v Podkrkonoší, Česká republika

V Královéhradeckém kraji pod Jestřebími horami leží malá obec Rtyně v Podkrkonoší s typicky krkonošskými domky. Mezi nimi vyrostly i Domy v mlze. V jejich okolí naleznete malebné roubenky či zděné stavby z plných pálených cihel, odhadem sto i více let staré. Z tohoto pohledu jsou Domy v mlze jiné. Dominují jim betonové stěny, minimalistický půdorys, prostorově velkorysá okna, do místní zástavby však přesto zapadají. Betonové tvárnice, jež jsou zde použity, není nutné obkládat polystyrenem či omítat. Tvary staveb jsou obyčejné a venkovské, přesto působí jako moderní sochy.Projekt vychází z konceptu kamenů či skalisek, které leží v mlze a vystupují z ní. Zmíněnými kameny či skalisky jsou domy, mlhou konstrukce, jež je měla propojovat a nacházet se nad společným prostorem. Ze stavby mlhy nakonec sešlo. V podkrkonošské Rtyni ale přesto vznikly objekty, které ukazují, jak by se mohlo v podobných oblastech v budoucnu stavět.


Vedle požadavků investorů ovlivnilo návrh domů rtyňské prostředí, okolní zástavba či poloha. Pozemek, na kterém se stavba nachází, totiž obklopuje z jedné strany silnice I. třídy a z druhé strany potok Rtyňka, kvůli němuž spadá značná část pozemku do záplavového území. Domy tak bylo nutné postavit poměrně blízko silnice, a tím je vystavit potenciálnímu hluku. I to je důvod, proč je na této straně vyšší zeď z betonových tvárnic – z materiálu, který má dobré akustické vlastnosti, a navíc je na obou stranách pevný. Vzhled vznikajících domů díky jejich velikosti a režným zdem od začátku tak trochu připomínal obydlí myslivce z animovaného večerníčku o maxipsu Fíkovi.


„Maxipes Fík se stal naší inspirací z toho důvodu, že v něm výtvarník Jiří Šalamoun dokázal přesně abstrahovat venkov,“ vysvětluje Pavel Nalezený, jeden z autorů stavby. „Nekreslil nic složitého, ale držel se základních, obyčejných tvarů. A téhož jsme chtěli docílit my.“+


Chcete vidět celý text a 5 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup