Domek ve Vamberku

Martin Kožnar




Domek ve Vamberku


Vamberk, Královéhradecký kraj, Česko

Stavba stojí blízko náměstí. Za ní je terénní hrana na skále s ruinou staré likérky, odkud je výhled do údolí na továrny a krajinu. Domek byl využíván jako sklad. Společně s dvorkem tvoří jednotný celek. Autor přestavby zboural několik kleneb, zdvihl střechu a otevřel prostor pod ní. Obytná část se přelévá do spací, vznikla knihovna, místo, kde má člověk chuť odpočívat a kontemplovat. Lehací okno v knihovně směrem k ruině je romantickým obrazem, který podtrhává genia loci. Kuchyňka je minimální a technicistní, koupelna ještě menší. Obložena je místním pískovcem s nádhernou kresbou. Interiér i fasády jsou ručně omítnuty v barvě přírodních odstínů. Rohy jsou oblé, aby prostor více plynul. Přiznaná je opuková zeď, k níž je domek přilepen a která prochází celou parcelou. Jedním z artefaktů je lustr. Důležitý element představuje oheň. Hlavním architektem je kontext.



Otázky pro Martina Kožnara


K jakému účelu domek po rekonstrukci slouží – jde o extenzi rodinného domu, výměnek, dependanci…?


Původním zadáním byl víkendový rekreační domek pro rodinu se třemi dětmi a tak je také využíván. Během stavby jsme ale s Vladimírem a jeho kolegy z Hide and Seek realizovali projekt mobilního domku Aranka, a když Vladimír viděl, že je o krátkodobý pobyt v autentickém prostředí zájem, vymyslel Hide in City a začal domek využívat ke sdílenému pronájmu. Nyní je to tedy přibližně půl na půl. Zároveň tento koncept umožňuje dále rozvíjet plány, které jsme měli ohledně vestavby lávky skrz ruinu a zřízení malé sauny v ní. Takže je stále co pilovat. Dole, na terase pod ruinou, vzniká zahrada a tím se kultivuje i ta část parcely, která byla dlouhá léta zpustošená. Myslím, že i toto místo si časem řekne o to, jak bude využíváno. Celé to postupně zraje.


Pokud se nemýlím, z fotodokumentace je zřejmé, že u rekonstruovaného objektu došlo k mírnému zvýšení budovy směrem k sousedům. Neměl s tím stavebník problém?


Celou střechu jsme zvedli o pětasedmdesát centimetrů. Se sousedem jsme záměr probírali, vše bylo v souladu. Součástí rekonstrukce domku bylo i zateplení fasády ze sousedovy strany. Nechali jsme tam udělat takovou barvu a fasádní strukturu, jaká byla sousedovi milá a jaká mu zapadala do jeho estetického konceptu – který je mimochodem jiný než náš. Byl samozřejmě rád a zajímalo ho to, vše tady proběhlo správně.


Jaká je konstrukce střechy, respektive jak mocná je termoizolace?


Ve střeše je puren PIR o tloušťce šestnáct centimetrů. Aby se ale masivní tloušťka všech vrstev střechy neprojevovala v exteriéru a mohla zůstat venku subtilní, jsou vnitřní krokve v jiné rovině než venkovní. Ty jsou v rovině tepelné izolace, čímž vzniká dojem lehkosti a díky tomuto prvku máte pocit, jako by k výměně ani nedošlo. Venkovní tvarosloví domku zůstalo ve srovnání s původním nezměněné.


Jaký detail vám dal jako architektům nejvíce práce a byli jste spokojeni s řemeslnou úrovní subdodávek?


Nutno říct, že vše dělali místní řemeslníci, kteří nejsou zvyklí na takovou míru atypických řešení, takže jsme jim vše vysvětlovali a společně to probírali. Velký problém bylo přemluvit sedmdesátiletého zedníka, pana Charváta, kterého celý život učili, že zeď má být rovná, dokonale hladká a rohy ostré. Chtěl jsem uvnitř kletované, přirozeně barevné štukové omítky, venku strukturovanou jemnou a všechny rohy zakulacené o poloměru pět centimetrů. Nakonec jsme ho ale „zlomili“ a slíbili jsme mu, že to nebudeme reklamovat, a on nám vyhověl. Výsledek je radostný. Jedním z témat byla i pozednice – tedy hřeben ve sklonu –, což je dané lichoběžníkovým půdorysem. Nad tím klempíři také kroutili hlavou, ale zvládli to. Asi nejtěžším detailem bylo ale lehací okno, které staticky nese knihovna a celé je trochu vystrčené z fasády. Všichni stavitelé znali koncepci interiéru, protože tomu byla plně podřízena hrubá – i jemná – stavba domu a všichni řemeslníci byli nakonec skvělí.



+


Chcete vidět celý text a 9 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup