Dialog kamene a betonu

fuertespenedo arquitectos






Dialog kamene a betonu


Místní stavitelská tradice, lokální archetyp a zažité materiály byly tři hlavní nástroje, kterými architekti fuertespenedo arquitectos s téměř archeologickou pečlivostí obnovili kamenný dům, aby z něj nakonec vytvořili sebevědomou současnou hmotu z pohledového betonu.



Dům se nachází v centru původního venkovského sídla Miraflores, které je dnes součástí přístavního města Muros na severozápadním pobřeží Španělska. Charakteristickou zástavbu zde tvoří řady kamenných domů doplněné velkým množstvím sýpek, v nichž se kdysi uskladňovala a sušila kukuřice z místních plantáží.


Na strmém pozemku byly původně po vzoru tradičního galicijského obydlí postaveny dvě hmoty, jejichž hlavní části tvořily stáje a kuchyň. Nejenže se dům postupem času rozrostl o třetí objem, ale v rámci dalších stavebních úprav byl narušen i jeho původní charakter. Živelná výstavba, nutně přizpůsobená členitému terénu, vedla ke vzniku složitých dispozic a malých uzavřených prostor, které nedokázaly těžit z výhledu otevírajícího se směrem k ústí řeky do moře.


Architekti návrh založili na důsledném dialogu s charakterem místa: měřítko venkovského centra, daný objem domu, materialita a širokoúhlý výhled na ústí řeky a východ slunce. Koncept se snaží podpořit identitu domu: důstojnost staré stavby doplněnou o plynule navazující prostor zalitý světlem a akcentující výhled do krajiny.


Z principu návrhu vyplýval záměr zachovat kamennou stavbu v co největší míře. To nebylo možné u posledního, třetího objemu, který byl dostavěn současným architektonickým jazykem z pohledového betonu. Kamenné zdi si zachovaly ráz daný velikostí otvorů, zatímco v nových betonových zdech vznikla velkorysá okna. Oba domy spojuje nová zinková střecha, v níž jsou tři kruhové světlíky různých rozměrů, které osvětlují prostory jídelny, koupelny a původní stáje.


Interiér je otevřeným plynulým prostorem, v němž se různá patra i místnosti prolínají. Charakter každého místa je jedinečný. Důsledná hra s měřítkem, vizuálními spojitostmi a světlem vytvořila souvislý systém, který umocňuje prostorový zážitek z domu. Dřevěné prvky jsou vyrobeny z galicijské borovice a tento materiál sjednocuje interiér, dodává mu pocit tepla a posiluje ducha nového domova.


Otázky pro Iaga Fernándeze Peneda


Je povrch původních kamenných zdí nějak speciálně ošetřen?
Ne, pouze jsme ho očistili.


Je nová betonová část domu nějak tepelně izolována?
Ano, samozřejmě. Fasáda je tvořena betonovými zdmi o tloušťce dvacet pět centimetrů, pěticentimetrovou vzduchovou mezerou a patnácti centimetry izolace z minerální vlny, z interiéru zaklopené sádrokartonovými deskami. Na střeše je pod zinkovými plechy provětrávaná mezera, překližka s ochranným nátěrem proti vnikání vlhkosti, stejná tepelná izolace jako v obvodových stěnách, parotěsná zábrana a pětadvaceticentimetrová betonová deska, do které je otisknuta struktura dřevěného bednění.


Na fotografiích jsou v blízkosti rekonstruovaného domu vidět drobné stavby „na kuřích nožkách“. K čemu slouží?
To je stavba typická pro Asturii a náš region. V závislosti na subregionu se vyskytují ještě různé alternativní podoby. Jde o zmiňované sýpky sloužící k uskladňování kukuřice a jiných plodin.


Nad zem jsou zvednuty kvůli vlhkosti?
To zaprvé a zadruhé kvůli nežádoucímu vniku zvířat. Sloupky, na kterých sýpky stojí, mají nahoře rozšířený tvar, myši a jiní hlodavci nejsou schopni tento převis překonat. Dnes jsou tyto drobné stavby památkově chráněny.



+


Chcete vidět celý text a 10 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup