Budapešťský GeoConcept

Térhálózat






Budapešťský GeoConcept


Ambicí autorů bylo vytvořit kompaktní a plně efektivní prototyp kancelářské budovy, fungující zde jako přechodový prvek mezi zástavbou a okolní přírodou, s níž bude maximálně souznít.



Pozemek se nachází v příměstské rezidenční čtvrti 3. budapešťského obvodu Mátyáshegy. Tato klidná oblast byla původně zónou zahrad a sadů a později se stala městskou zahradní čtvrtí. Nyní leží mezi hustou městskou zástavbou a vnějším zeleným prstencem okolo Budapešti – na hranici města a přírody.


Klient – stavebněinženýrská společnost GeoConcept, která se sama věnuje ekologickým projektům – si chtěl do tohoto prostředí nechat postavit dvoupodlažní, geotermálně vytápěnou kancelářskou budovu s přirozeným osvětlením, s nulovými emisemi hluku a extrémně nízkou spotřebou energie.


Ambicí autorů bylo vytvořit kompaktní a plně efektivní prototyp kancelářské budovy, fungující zde jako přechodový prvek mezi zástavbou a okolní přírodou, s níž bude maximálně souznít. Jako prostředek k tomu mají sloužit zejména velké prosklené plochy. Výzvou bylo zejména to, jak v daném městském kontextu a měřítku vytvořit nový vztah mezi interiérem a exteriérem, mezi světlem a stínem.


Autoři minimalizovali konstrukční prvky uvnitř budovy a vytvořili flexibilní kancelářské open air prostory obíhající jádro budovy. Navrhli konzolovou prefabrikovanou mříž z galvanizované oceli, která slouží jako stínicí systém po celém obvodu stavby a je s jistým odstupem umístěna před samotný plášť budovy. Pozinkovaná ocelová mřížka působí nejen jako stínicí zařízení před skleněnou fasádou, ale její jemná struktura koresponduje s okolní vegetací. Tato clona také pracuje s různou světelnou propustností podle denní doby a intenzity oslunění. Nese ji subtilní ocelový rám.


Mezi plášť budovy a stínicí mříž/clonu je umístěno vnější schodiště, takže lidé pracující v kancelářích si mohou vybrat, zda chtějí mezi patry procházet uvnitř, nebo venku. Zaměstnanci mohou během pracovní doby vycházet volně ven, což nejen prospívá zdraví, ale také podporuje vzájemnou komunikaci. V kancelářích nejsou žádné dělicí prvky – kromě akustických desek –, což splňuje požadavek na skutečně flexibilní a otevřené pracovní prostory, příznačné pro současný kancelářský životní styl.


Regály na kolečkách, oddělující typizované stoly, lze volně přesouvat, prostor lze podle potřeby snadno přeskupovat a tím měnit dynamiku interiéru podle potřeby. Nic nepřekáží ve výhledu, prostředí nenarušují ani žádné designové „ozdůbky“, kompozice přeje soustředěné kancelářské práci, při níž není člověk rozptylován žádnými nadbytečnými prvky. Všechny mechanické, ventilační nebo elektrické prvky byly integrovány do betonových kolektorů. Budova je vytápěna a chlazena pomocí geotermální energie.


Na střeše vznikla volně přístupná zasedací místnost s přímým vstupem do střešní zahrady. Na tuto terasu se lze ­dostat i ze spodních pater po vnitřním nebo vnějším schodišti. Kontakt mezi okolní přírodou a jednací místností zprostředkovávají kulatá trubková okna.


Otázky pro Attilu Korompaye


Považujete v obecné rovině open air nebo open space kancelářské prostory za ideální pracovní prostředí pro zaměstnance? Jaké by bylo vaše doporučení?
V každém případě záleží na potřebách klienta, na způsobu práce společnosti a na pracovní kultuře uživatelů. Open office je velmi efektivní prostorová struktura, i když nepodporuje klidnou samotářskou práci, ale v případě skutečně kvalitního provedení svědčí dobrým pracovním vztahům mezi kolegy a navozuje atmosféru otevřenosti. Věřím, že svobodná výměna kreativních nápadů za předpokladu otevřené a čestně vedené soutěže mezi zaměstnanci může zásadně – a dnes možná ještě víc než dřív – přispět k úspěchu mladé dynamické firmy. A mimochodem, výstavba otevřených prostor je také mimořádně úsporná.


Pracovali jste při navrhování GeoConceptu také s prvky akustického útlumu v interiéru? S jakými?
Ano, použili jsme akustická řešení k odstranění odrazivého zvukového efektu betonových a ocelových povrchů a snížení hladiny hluku přenášeného vzduchem. Na rozdíl od betonového stropu byla podlahová konstrukce umístěna na pružnou akustickou membránu a spodní strany pracovních stolů byly potaženy měkkým materiálem pohlcujícím zvuk. Jednotlivá pracovní místa byla oddělena akustickými panely umístěnými na stolech. V prostoru jsou také akustické panely, které stojí na podlaze.


Je ve vašem návrhu v závislosti na značném množství zeleně řešeno také hospodaření s vodou?
Ano, samozřejmě. Pod zahradu jsme umístili cisternu, do níž sbíráme dešťovou vodu. Zavlažování zahrady je zabezpečeno pomocí hydroponického systému.


Pozorujete u nových kancelářských budov v Maďarsku nějaký zásadní trend v jejich architektuře, dispozicích, parametrech…?
Nemyslím si, že dilema mezi takzvanými open office, respektive box office administrativními budovami bude mít jednoznačného vítěze. Je to citlivý problém, ale tím, že společnost vybuduje to nejlepší možné pracovní prostředí, její snaha o udržení kvalitní pracovní síly teprve začíná. A proto v této „soutěži“ musejí firmy – vedle ekonomické efektivity – věnovat stále větší pozornost vytváření nadprůměrných, kvalitních a trendy pracovišť.



+


Chcete vidět celý text a 5 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup