Přemýšlíte, kam byste se v těchto dnech vyrazili odreagovat a doplnit chybějící energii? Jezdíte navíc na skejtu či jiném předmětu na kolečkách? Pokud ne, třeba právě po návštěvě těchto parků začnete.
Velkoměsto moderní architektury a urbanismu se v poslední době proměňuje také v meku evropského skateboardingu. V Barceloně nyní můžete navštívit pět unikátních skateparků, které byly otevřeny během posledních tří let. Za jejich návrhy stojí katalánské studio SCOB přinášející novou koncepci veřejného prostoru. Jde o místa, která neslouží jen příznivcům tohoto sportu, ale lákají k návštěvě i zvídavé kolemjdoucí a umožňují bezkonfliktní soužití různých zájmových skupin. Přestože se nacházejí v periferních čtvrtích Barcelony, každým rokem je navštěvuje stále více lidí.
Poblenou, Barcelona, plocha 2 985 m2
Skatepark La Mar Bella je ze všech periferních parků nejblíže centru a zároveň se nachází téměř při pobřeží moře. Původní záměr architektů navrhnout skatepark na pláži nevyšel, ale nakonec se podařilo najít místo v jeho těsné blízkosti v rámci sportovní zóny čtvrti Poblenou. Vlastní skatepark je koncipován jako víceúčelový a jeho základní myšlenkou je hra dun a pěšin, která následuje strategii parku Poblenou. Skejtařům, bruslařům, freestyle bikerům a dalším nadšencům na kolečkách nabízí originální pojezdovou plochu, která směrem od města k moři klesá a je členěna dle stupně obtížnosti.
Les Corts, Barcelona, plocha 2 572 m2
Dalším skateparkem na okraji Barcelony je ve čtvrti Les Corts park Aureà, který vychází z ideje parku jako náměstí – skateplaza. Nachází se na svažitém terénu a pod úrovní páteřních silničních tras čtvrti. Pracuje s limity prostředí, využívá různé výškové úrovně pro umístění pojezdových prvků, které navzájem sjednocuje společným výrazovým jazykem. Respektuje cesty, které zde původně existovaly, pracuje se dvěma materiály přítomnými v této oblasti – beton a corten –, a snaží se tak upevnit vazbu ke krajině, která jej obklopuje.
El Prat de Llobregat, Barcelona, plocha 2 690 m2
Budete-li do Barcelony cestovat letecky, máte možnost zhlédnout po cestě z letiště skatepark Prat, který se jako jediný nachází mimo Barcelonu. Najdete ho na náměstí, kde již dříve existoval komplex skate modulů na bázi prefabrikovaného dřeva. Pojezdové plochy se výrazně rozšířily, byly obnoveny původní moduly a přidány nové zóny, které se staly lákavou atrakcí pro uživatele všech disciplín a stupňů pokročilosti. Všechny prvky jsou zde navíc navrženy a umístěny tak, aby zlepšily okolní veřejný prostor, a tím dosáhly lepší integrace nového objektu občanské vybavenosti v městské krajině.
Sant Andreu, Barcelona, plocha 1 930 m2
Skatepark Baró de Viver se nachází v jedné z odpadních zón velké dopravní křižovatky barcelonské čtvrti Trinitat. Přítomnost obklopujících dopravních tepen inspirovala celkovou geometrii ploch, které umožňují uzavřené okruhy v různých liniích. Jde o víceúčelovou plochu s prvky ulice, jakými jsou stěny, nakloněné roviny, žebříky, schody, plošiny, lavičky, zábradlí… Začleněny byly také individuálnější prvky, jako například pumptrack, zakřivený sushi plate nebo část snake runu, které dávají novému skateparku osobitost.
Nou Barris, Barcelona, plocha 2 239 m2
U posledního ze skateparků situovaného ve čtvrti Nou Barris přiblížíme pozadí tematiky skateparků poněkud šířeji. Tento park je specifický pro svou pozici a neodmyslitelný podíl veřejnosti na jeho vzniku. Nachází se na severním okraji Barcelony, přímo nad Ronda de Dalt, jedním z vnějších okruhů Barcelony. Zatímco dole proudí statisíce aut denně, na střeše se odehrává pouliční život městské části Nou Barris, která se po otevření skateparku o ploše 2 239 metrů čtverečních stala vyhledávaným místem nejen příznivců skateboardingu a bikingu, ale i dětí doprovázených rodiči a také čím dál většího počtu turistů z celého světa, kteří jsou fascinováni obrovskými možnostmi pouličních aktivit.
Jde o obnovu původního skateparku, kde se využívala pouze jedna jeho část. Díky vytrvalé participaci veřejnosti se podařilo vytvořit nový veřejný prostor přizpůsobený svým uživatelům. „Zeptáte-li se skaterů, budou vám vysvětlovat, že skateboarding je víc než jen sport, že jde o životní styl,“ říká Sergi Carulla Altadill ze studia SCOB. „Jako architekti a krajináři jsme to ctili,“ dodává. „Od začátku bylo jasné, že naše projekty nebudou jen místy pro trénování tohoto sportu, ale spíše ,landskate parkyʻ, skutečnými veřejnými prostranstvími pro celé město. Proto jsme chtěli skateparky dobře integrovat do okolí, být flexibilní v přístupu k nim, přilákat lidi všech věkových kategorií, různých oborů a schopností a zároveň jsme usilovali o to, aby se tato místa stala pro město životně důležitá, krásná a dobře postavená,“ doplňuje kolegu Oscar Blasco Lázaro.
Skatepark je výsledkem intenzivní spolupráce architektů se skateboardisty a spolu s ostatními skateparky přináší do města novou alternativu veřejného prostoru, která doposud stála v pozadí.
„Skateparky jsou místa, kde soužití mezi uživateli ukazuje velmi zajímavou funkci, která by měla jít příkladem: společný prostor bez oddělujících bariér – žádné pruhy, ploty, namalované čáry, pravidla či priority – funguje mnohem lépe než většina veřejných prostorů navržených s těmito kritérii,“ tvrdí Sergi Carulla Altadill. „Ano, je to tak, protože vyskytující se konflikty tu vznikají z potřeby a touhy po porozumění, a nikoli z vlastnictví, nespokojenosti nebo dlouhodobých stížností,“ dodává Oscar Blasco Lázaro.
Do parku můžete volně přijít z jakékoli strany a stačí vám jediný pohled, abyste se zorientovali. Směrem od západu na východ se rozkládají tři po sobě jdoucí uzavřené formy, tzv. bowls, z nichž jeden je původní mytický hellcurvin (bowl je známa po celém světě díky počítačové hře slavného skateboardisty Tonyho Hawka), který se na místě původně nacházel a byl zakomponován do nové podoby parku. Směrem na východ pak kompozice přechází v rozvolněnou strukturu pouličních prvků, kde trénují spíše začátečníci. Posledním prvkem parku je snake run, který vytváří jižní vyvýšenou hranici skateparku a kde pod stíny přilehlého stromořadí zpravidla odpočívají skejtaři či zvídaví pozorovatelé. „Pracovali jsme s výškovými úrovněmi parku a soustředili se na hru umělých prvků, které vytvoří místo s jedinečnými formami,“ říkají architekti.
„Nacházíte se na střeše tunelu, o němž nemáte zcela žádnou technickou informaci, protože plány k této stavbě se nedochovaly. Po provedení stavebně-technologického průzkumu, který je stejně jen orientační, jsme byli nuceni konstrukci co nejvíce odlehčit. A tak jsme namísto obvyklého monolitického betonu použili prefabrikované betonové dílce doplněné extrudovaným polystyrenem pro odlehčení konstrukce a „zmonolitněné“ s finální vrstvou stříkaného betonu. Na závěr následoval proces leštění. Dokumentace musela mít velmi podrobnou definici: bylo nutné specifikovat i typy nástrojů a jejich použití pro proces leštění, stejně jako vymezit klimatické podmínky, za kterých je možné betonovat či provádět údržbu. Podobně jako u ostatních projektů jsme se snažili navázat na okolní krajinu. Vodítkem byl přírodní park Collserola, který Barcelonu obklopuje a v těchto místech téměř přiléhá ke skateparku. Jeho půda zbarvená do červena nás inspirovala k aplikaci probarveného betonu,“ vysvětlují architekti komplikované pozadí stavby. „A pokud se nás zeptáte, jestli také sklízíme kritiku, musíme přiznat, že jedné se nám dostalo. Stěžovali si skateboardisté veteráni, že na místo chodí moc dětí s rodiči a že prostor je až příliš pěkný. Byla to pro nás zatím nejlepší kritika, jaké se nám kdy dostalo,“ usmívají se architekti.
Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.