Ze světla na světlo

Foto Jan Šilar
Když v Praze vyjdete z Prokopského údolí a čekáte na autobusové zastávce ve směru do centra, nemůžete si nevšimnout vysoké stěny – útlého prostoru krytého polykarbonátem. V rámci přestavby rodinného domu v něm vznikla vnitřní komunikační trasa a nakonec i knihovna.
Bâton de perroquet – bidýlko pro papouška; tak Francouzi říkají domu s jednotlivými místnostmi nad sebou. Právě toto pojetí se uplatnilo při změně konceptu původně nehotového domu – trojbokého třípodlažního hranolu s podkrovím, bez vnitřního schodiště, se zastavěnou plochou 35 metrů čtverečních a nádvořím 50 metrů čtverečních. Vertikála nového schodiště vytvořila kontinuální prostor, ze kterého je možné v každém podlaží vstoupit do jednotlivé užitné místnosti. Fenoménem místa je výhled na skalnaté svahy Prokopského údolí; čím stoupá pozorovatel výše, tím fascinace výhledem roste. Schodiště vede ze vstupního dvorku vzhůru k nejdůležitějšímu obytnému prostoru ve čtvrté úrovni a během vývoje projektu získalo ještě novou, významnější roli – stalo se vertikální knihovnou. Na cestě vzhůru má tento prostor autentickou a signifikantní atmosféru, představující ducha jeho obyvatel. Cesta domem je završena střešní zahradou, užívanou též jako letní ložnice.
Přestavba rodinného domu
Místo: Praha 5 – Hlubočepy, ČR
Autor: Atelier RUA / Hana Seho, Petr Ulrich
Klient: manželé Jungwirthovi
Projekt: 2014
Realizace: 2016
Užitná plocha: 118,5 m2
Zastavěná plocha: 49 m2
Foto: Jan Šilar
www.r-u-a.cz
PRÉMIOVÝ ČLÁNEK
Chcete číst dál?
Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků