Vše

Vliv řetězové pily na proměnu krajiny


Václav Fiala, Hromada – socha pro Richarda Serru, 2017, topol, výška 460 cm. Foto archiv autora
Text Václav Fiala, 14.3.2024
43 vidělo         0 se líbí




Už jsem to mnohokrát vyprávěl… Občas se mi stává, že někdo zaklepe na dveře či mě osloví na ulici a říká mi: „Museli jsme porazit veliký strom. Vy prý se dřevem pracujete, nemáte o něj zájem?“ Pokaždé bych se měl zaradovat. Budu mít dostupný materiál na své sochy. Já ale vždycky zpozorním! „Jak to, že jste museli pokácet velký strom? Proč?“ ptám se vždy a odpovědi jsou často prapodivné: „Byl už starý… Padalo z něj listí… Hrozilo zřícení na dům… Překážel tomu či onomu…“


Ale já se nikdy nenechám odradit. Dřív, než strom přijmu či koupím, chci znát opravdový důvod. Proč? Překážel vám? A čemu že to překážel? Vaší garáži nevhodně hyzdící venkovský domek? Ne, to vaše garáž překážela tomu stromu. To ta vaše garáž měla ustoupit. A proč musely padnout dvě stoleté lípy u křížku ve středu vesnice? Ááá, jejich větve plné včel se nebezpečně dotýkaly drátů jakéhosi vedení? A vás teď zneklidněly ty dva nádherné lipové kmeny popravené na vaší návsi. Co kdybychom je věnovali sochařovi, napadlo vás, ať z nich alespoň něco je.


Kdepak, milánkové, takto pokácené stromy já nepřijímám. Nechte je shnít, spalte je, naložte s nimi, jak jen uznáte za vhodné, ale já vám v tom nepomůžu. Z takového činu se jednou budete zodpovídat a skutečnost, že jste mi poražené stromy věnovali na nějaké výtvarné dílo, by se vám náramně hodila jako omluva. Ne! Nechci vaše stromy.


Takhle nějak to



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků