Vše

Sklo pro udržitelnější stavební projekty


Text AGC, 15.4.2025
Foto AGC Glass Europe / Jean-Michel Byl
11 vidělo         0 se líbí




Sklo je nenahraditelný materiál, a to nejen ve stavebnictví. Jeho výroba je však energeticky náročná a pro životní prostředí představuje enormní zátěž, stejně jako například výroba hliníku, oceli či betonu. Evropská sklářská společnost AGC Glass Europe proto dlouhodobě hledá způsoby, jak být při produkci skla ekologičtější.


Poptávka po udržitelných stavebních materiálech i postupech stále roste, a to nejen ze strany investorů. Zelené budovy mají jednak menší ekologickou stopu, minimalizují spotřebu neobnovitelných zdrojů a snižují emise skleníkových plynů a jednak bývají energeticky efektivní, což snižuje jejich provozní náklady. To přitahuje potenciální kupce a nájemce hledající udržitelné a energeticky úsporné bydlení či kancelářské prostory a zvyšuje to jejich tržní hodnotu. V mnoha zemích a regionech jsou navíc pro stavbu a renovaci ekologicky šetrných budov dostupné daňové úlevy a dotace, což může výrazně snížit počáteční investiční náklady.


Komplexní přístup AGC


Strategie společnosti AGC Glass Europe, která se chce do roku 2050 stát uhlíkově neutrální, zahrnuje dva hlavní cíle: uvádět na trh udržitelné produkty a minimalizovat dopad výroby na životní prostředí. Davide Cappellino, prezident AGC Architectural Glass Europe & Americas Company, zdůrazňuje, že dosažení uhlíkové neutrality vyžaduje komplexní transformaci výroby skla. Ta zahrnuje šest klíčových oblastí: udržitelné získávání surovin, používání vysoce výkonných tavicích pecí, využití většího podílu střepů (recyklovaného skla), využití ekologických zdrojů energie a optimalizaci dopravy jak mezi závody, kde probíhají dokončovací procesy (vrstvení skel, nanášení povlaků), tak přepravy hotových výrobků k zákazníkům.



Revitalizační projekt Nervesa 21, kde bylo použito šest a půl tisíce metrů čtverečních nízkouhlíkového skla.


Nízkouhlíkové sklo a projekt Volta


Výsledkem uvedeného komplexního přístupu je plavené sklo Low-Carbon Planibel Clearlite, jehož uhlíková stopa činí pouhých 5,5 kg CO2 ekv. na m2 (pro tloušťku 4 mm). Pro srovnání: standardní čtyřmilimetrové plavené sklo má potenciál globálního oteplování (angl. GWP) 10,6 kg CO2 ekv. na m2. Toto sklo si navíc zachovává stejný vzhled, kvalitu i technické parametry jako tradiční ploché sklo AGC a je k dispozici pro klíčové výrobky, jako jsou bezpečnostní skla, tepelněizolační skla a skla s protisluneční ochranou.


Dalším významným krokem ve snaze dosáhnout uhlíkové neutrality je pilotní projekt Volta, ve kterém spojili své síly přední evropští výrobci plochého skla AGC a Saint-Gobain. Cílem projektu bylo navrhnout a postavit revoluční hybridní sklářskou pec kombinující elektrické tavení a spalování kyslík-plyn. Vysoce elektrifikovaná pec má nabídnout nákladově efektivnější a škálovatelnější řešení pro snížení emisí CO2 v průmyslu plochého skla. R&D projekt Volta je financován z Inovačního fondu Evropské unie.


První realizace


Rostoucí poptávka po udržitelném skle AGC se již promítla do prvních projektů, jako jsou například výzkumné a diagnostické středisko UMC v nizozemském Amsterdamu, nová budova NDR Fernsehen v hamburské čtvrti Lokstedt, Mobilis v Bruselu nebo revitalizační projekt Nervesa 21, kde bylo použito šest a půl tisíce metrů čtverečních nízkouhlíkového skla.


AGC
www.agc-glass.eu/cs






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků