Vše

Rozhovor s architekty ze studia SCOB


Oscar Blasco a Sergi Carulla, foto Maite Caramés
Připravila Zuzana Růtová, 26.7.2023
Foto kolektiv autorů
23 vidělo         0 se líbí
Sergi Carulla Lázaro a Oscar Blasco Altadill jsou katalánští architekti a krajináři, kteří v roce 2005 založili v Barceloně studio SCOB Architecture & Landscape. Rozvíjejí projekty kombinující obě disciplíny. Jejich práce se těší národnímu i mezinárodnímu uznání. Svůj první úspěch zaznamenali s projektem revitalizace přístavu Port Vell v Barceloně. Vedle projektování s týmem SCOB vedou ateliéry krajinářské architektury na Barcelonské univerzitě a v milánském Centru architektury a rovněž se věnují výzkumné činnosti. V poslední době se zabývají výzkumem krajiny prostřednictvím jiných formátů, kterými jsou například krátké dokumenty nebo literární povídky. Za zmínku stojí jejich nový dokument Landskating přibližující pozadí vzniku tří jejich skateparků v Barceloně. V roce 2015 se mimo jiné zúčastnili soutěže o nové náměstí v Poděbradech, kde skončili druzí.


Jezdíte na skejtu?
Sergi Carulla: Jezdili jsme na skejtu jako teenageři. Naše první skejty máme dodnes schované. Dnes nás více baví doprovázet naše děti a dívat se, jak se na nich učí ony, ačkoli neříkáme, že už to sami nikdy nezkusíme. V každém případě bychom už tolik neriskovali.


Jak jste se dostali k tématu skateparku?
Oscar Blasco: Již několik let pracujeme jako zodpovědní architekti řady městských projektů tady v Barceloně. Odtud se nám naskytla příležitost dostat se nejprve k projektům skateparků menších měřítek. V roce 2009 jsme zvítězili v soutěži o realizaci tří velkých městských sportovních parků v Barceloně.


Jde o veřejný prostor. Jak byste ohodnotili spolupráci s městem? Bylo obtížné prosadit návrhy podle vašich představ?
Oscar Blasco: Barcelona je velkoměsto s velmi komplexní administrativou. Nějakou dobu trvá, než uvedete projekty do reálného pohybu. V mnoha případech se navíc nesetkáte se zájmem či shodou ze strany politické reprezePRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků