Vše

Rekonstrukce obchodního domu v Opavě: dřevěná nástavba vdechla prvorepublikovému objektu nový život


Citlivá rekonstrukce, při níž se architekti ze studia QARTA Architektura rozhodli uplatnit především dřevo, zvýšila dům o jedno patro, proměnila jeho výraz a posunula ho blíže k udržitelnosti.
Tisková zpráva, 17.8.2024
Ondřej Pavlačík; NOVATOP
127 vidělo         5 se líbí




Sto let stará budova v Lazebnické ulici v centru Opavy se dočkala obnovy. Citlivá rekonstrukce, při níž se architekti ze studia QARTA Architektura rozhodli uplatnit především dřevo, zvýšila dům o jedno patro, proměnila jeho výraz a posunula ho blíže k udržitelnosti.


Budova, která za první republiky patřila obchodnímu domu Herrmann & Vogel, byla coby sklad s kancelářemi situována ve vnitrobloku v hustě zastavěné části centra Opavy. Obchodní dům založili v roce 1910 Ervín Herrmann a jeho přítel Otto Vogel, jež byli příslušníky opavské židovské komunity. Firma přečkala první světovou válku i hospodářskou krizi na počátku 30. let, výrazně však utrpěla s nástupem totalitních režimů. O budovu v Lazebnické přišli majitelé poprvé během nacistické okupace, podruhé za komunistické éry. Do rukou rodiny se objekt vrátil až po sametové revoluci. „Dům má dlouhou historii, která v sobě nese všechny hezké, ale i tragické stopy. Postavil ho můj pradědeček a jeho druhého navrácení se už nedožil. Dostala ho zpět jeho dcera, moje babička, a nyní se o něj s tátou staráme my. Je jediným hmatatelným odkazem naší – kdysi velké – opavské rodiny,“ vypráví Klára Dvořáková, pravnučka původních majitelů.



Architektonické pojetí


Dům v Lazebnické byl postaven roku 1929 podle návrhu architekta Ericha Geldnera jako podsklepená železobetonová stavba, což bylo na svou dobu velmi pokrokové a unikátní řešení. Beton byl materiálem budoucnosti a dům byl již tehdy připraven pro nástavbu. Poslední horizontální konstrukci, tedy původní střechu, tvořil železobetonový trámový strop s osovou vzdáleností trámů dva metry.


Autoři rekonstrukce ze studia QARTA Architektura byli osloveni s požadavkem navrhnout nástavbu s terasami, která by se stala přirozenou součástí původního historického objektu. Ten se nachází v památkové zóně v centru Opavy, a tak musel splnit podmínku týkající se střechy: ta měla respektovat stávající obvod stavby, čehož se podařilo dosáhnout velkými přesahy střech nad terasami.



Nová nástavba je nyní posazena na stropě posledního patra a není podpořena nosnými stěnami. Z toho důvodu bylo nutné železobetonový strop vyztužit 20centimetrovou nadbetonávkou trámů, avšak nikoli po celé délce, ale pouze ve středové části nástavby (v místě teras nebyla nutná). Překvapením byla absence jednoho betonového stropního trámu, jenž byl ale v historických plánech zakreslen. Naštěstí šlo o místo, které z pohledu statiky nepředstavovalo větší problém.


Nástavba byla realizována ze dřeva, a to ze tří důvodů: zaprvé kvůli nejasné podobě spodní stavby a jejímu rozdílnému modulu oproti nástavbě, zadruhé z důvodu urychlení výstavby a možnosti prefabrikace a zatřetí s ohledem na udržitelnost.





Konstrukční řešení


Nástavbu tvoří tři hlavní lodě, koncipované jako otevřené kancelářské prostory s rozponem až osm metrů; uprostřed jsou technické místnosti, kuchyňky, vstupní chodba a sociální zázemí. Středová část byla řešena modulově a ostatní konstrukce byly prefabrikovány plošně. Konstrukci jednotlivých lodí představují prefabrikované rámy z BSH, které byly ihned po montáži zaskleny. Štítové stěny jsou z pohledových CLT panelů NOVATOP SOLID. Střešní elementy NOVATOP OPEN byly kompletně prefabrikované, včetně přesahů, vyplněné izolací a zakryté dřevovláknitou hydrofobní deskou. Během montáže dřevěné konstrukce se na stavbě vyskládaly i dveře a okna, jejichž montáž probíhala paralelně s montáží střechy, a to přímo do BSH rámů. Zasklení je fixní, bezrámové, což představuje jednak značnou finanční úsporu a jednak designově čisté řešení.



Podlahová izolace je víceméně formální, ale ovlivňuje i vzduchovou neprůzvučnost skladby. Zvenčí byla použita izolace z extrudovaného polystyrenu. Na rošt byly následně položeny segmenty modřínové terasy, které jsou pro případ údržby snadno odnímatelné. Uvnitř je použita minerální izolace a následně speciální deska pro podlahové vytápění Fermacell Therm25, navržená pro systém suché podlahy s integrovaným podlahovým vytápěním či chlazením (využity zde budou obě funkce). Kabeláž pro sítě a instalace je vedena po celém obvodu v instalačním kanálu šířky 300 milimetrů, nad nímž je odnímatelný poklop. I sloup v BSH rámu je opatřen vertikálním instalačním kanálem 10 × 10 centimetrů, který vznikl slepením trámů ze tří kusů (20 + 10 + 20 centimetrů). Díky tomu lze snadno modifikovat dispozici prostor nebo začlenit nové sítě, jež budou v budoucnu využívány.



Střešní elementy NOVATOP OPEN jsou vyrobeny ze spodní třívrstvé biodesky, která je vzduchotěsná a směrem do interiéru pohledová. Na ní jsou nalepeny ztužující BSH hranoly nesoucí rozpon, jež jsou směrem k přesahu seříznuty. Díky tomu působí přesahy velmi subtilně. Dvouplášťová odvětrávaná střecha je vyplněna dřevovláknitou izolací pro lepší fázový posun, akumulaci i stavební akustiku. Záklop tvoří tvrdé hydrofobní dřevovláknité desky, jež vytvořily okamžitou pochozí plochu.


Střecha byla překryta kvalitní difuzní folií, která umožňuje nulový spád a prokotvení. Na ni se následně kladly spádové klíny, připravené z dřevěných obdélníků, z nich každý následující byl o tři milimetry nižší než ten předchozí (z hlediska výroby je tento tvar jednodušším řešením než trojúhelník a zároveň je možné pro něj efektivně využít ořezy). Klíny byly zaklopeny třívrstvou deskou, na niž byla položena EPDM fólie.


Montáž střechy byla rychlá a přesná a stavbu se podařilo rychle uzavřít. Pouze spodní záklop přesahu střechy se dokončoval na stavbě, aby pohledové podhledy z biodesky byly co nejvíce průběžné po celé délce teras. Nechybějí zde ani síťky proti hmyzu a ptákům. Nadpraží tvoří 280milimetrový překlad pro uložení žaluziových boxů pro externí stínění oken. Na střeše se do budoucna počítá s fotovoltaikou.



Prefabrikovaná výroba 3D modulů


Jedním z důvodů, proč se přistoupilo k prefabrikaci, byl městem stanovený časový limit vyhrazený na zábor frekventované ulice, který činil jeden týden. Dalšími důvody byly požadovaná kvalita a přesnost. Výzvu pro prefabrikaci představovala výška objektu 13,5 metru a přístup pouze z jedné strany, což při hloubce objektu 28 metrů kladlo na moduly hmotnostní limity. 3D moduly byly tvarově velmi složité, protože architektonický návrh s prefabrikací původně nepočítal. Jeden z nejsložitějších modulů měl zaoblenou stěnu, návazné stěny pod úhlem 45 stupňů a jedna stěna, jež v sobě navíc měla integrované dveře, zároveň modul přesahovala. Zaoblení se v této podobě realizovalo ve výrobě poprvé. Oblouk tvoří 15centimetrové pásky z CLT, které jsou přišroubovány na žebra z biodesky, jež jsou umístěna z rubové strany a nyní plní funkci polic v kuchyni. Malé přechodové hrany se zabrousily a šrouby se zaflikovaly. Jde o velmi efektní řešení, které je pohledové z obou stran.



Dřevo jako dominanta interiéru


Ve vnitřních prostorách jednoznačně převládá dřevo. Pohledová kvalita NOVATOP je výjimečná a stabilitní, odolávající vzniku povrchových trhlin a u všech přiznaných panelů působí jednotně. Součástí jednoho modulu byla stěna SOLID potažená dubovou dýhou, v níž byly zasazeny ztracené dveře téhož dekoru – celá plocha stěny včetně dveří je tak designově jednotná. Dveře se následně ještě truhlářsky opracovaly, přebrousily, naolejovaly a zafrézovaly se panty. Stejný dekor dýhy se objevuje i na dalších interiérových prvcích v jedné ze tří kanceláří.


Za účelem optimalizace prostorové akustiky byly stropy většiny místností opatřeny dřevěnými akustickými panely NOVATOP ACOUSTIC, jež jsou zároveň výrazným designovým prvkem. Panely je zaklopena i 12centimetrová dutina na rozvod vzduchotechniky, která byla původně zvažována pouze u modulů. Nakonec se k tomuto řešení přistoupilo ve všech místnostech, kde tak mohly být skrytě instalovány výústky zajišťující rovnoměrné proudění vzduchu.



Krok k udržitelnosti


Nástavba historického domu byla v mnoha ohledech výzvou, která přinesla prostor pro nové komerční prostory a bydlení. Celý dům je navíc nyní udržitelnější; tepelné čerpadlo určené pro topení a chlazení nástavby bude vytápět i patro s byty, stejně tak zde najde využití dešťová voda a energie z plánovaných solárních panelů. Díky prefabrikaci a s ní související rychlosti výstavby se první nájemníci do kanceláří stěhovali již devět měsíců po zahájení prací na původní střeše. Tento aspekt je významný i z pohledu návratnosti investice.



Slavnostní otevření


Slavnostní otevření objektu určené pro odbornou veřejnost proběhne od 10. do 12. září 2024 v Lazebnické 3 v Opavě. V úterý 10. září bude připraven odborný program s debatou zaměřenou na možná technická řešení nástaveb, jejich výhody a limity. Diskuze se zúčastní zástupci dřevěných řešení NOVATOP a NEMA a také společnost Unicont, jež se specializuje na nástavby z cihel či pórobetonu. Průvodcem bude Kateřina Eklová z týmu Rethink Architecture.


Součástí odborného programu budou i příspěvky společností Aveton – která se zabývá prostorovou a stavební akustikou na nejvyšší úrovni – a Fermacell, jež představí téma požární bezpečnosti dřevostaveb. Do diskuze se zapojí také opavský městský architekt Petr Stanjura, který se pokusí odpovědět na otázku, zda patří dřevostavby do historických center měst.


Akce je pořádána primárně pro architekty, projektanty, vedení měst a obcí a odbornou veřejnost. Registrace hostů je nutná z důvodu omezené kapacity.


Registrační formulář – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMRlUK5o9ins08S3Y7oybZZwC-SI1jNCPYl7cpWXrYzgDyng/viewform



Místo: Lazebnická 3, Opava, ČR
Architekt: David Wittassek / QARTA Architektura
Investor: soukromá osoba
Projekt a konstrukce: NOVATOP (AGROP NOVA)
Statika: A2 Timber
Montáž konstrukce: Dřevostavby MC
Dokončovací práce v interiéru: KODE Stavby
Návrh interiéru: Lenka Demetrovičová
Realizace: 2024
Foto: Ondřej Pavlačík; NOVATOP






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků