Vše

Okna z profilů třídy A na Sněžce


Tomáš Jirásko, 29.2.2020
Foto archiv firmy
82 vidělo         0 se líbí
Někteří zákazníci si mohou klást otázku, zda je nutné se při výběru plastových oken zabývat okenními profily a rozlišovat mezi jejich třídami – A, B a C. Odpověď zní: jednoznačně ano. Důvod spočívá především v tom, že se výrobci okenních profilů často ve výrobním procesu uchylují k úsporným krokům, například ke snižování tloušťky profilů. Co takové snižování představuje pro zákazníka a jaký vliv může mít na kvalitu a funkčnost jeho oken?


Původní tloušťka stěn u prvních plastových okenních systémů z padesátých let minulého století (3,5–4 mm) se později díky technologickému pokroku snížila na 3 mm. Na konci osmdesátých let se po velké diskusi v Německu odborná veřejnost sjednotila v rámci standardu kvality RAL a shodla se na minimální tloušťce pohledových stěn hlavních profilů 3 mm s tolerancí +/–0,2 mm. Tento standard se stal určujícím také pro tuzemský trh, kde se tradičně pracuje převážně s materiály a technologiemi z německy mluvících zemí a kde jsou rovněž požadavky na vlastnosti a provedení oken velmi podobné.


Evropská norma EN 12608 z roku 2003 zavedla klasifikaci tloušťky stěn hlavních profilů do tříd A, B a C, přičemž třída A s tloušťkou stěn pro pohledové plochy 2,8 mm se prakticky shoduje s německým požadavkem RAL. Třída B přísluší hodnotě 2,5 mm a třída C je bez požadavku, zahrnuje tedy profily s tloušťkou stěn menší než 2,5 mm.Rozdíly mezi třídami plastových okenních profilů


Zatímco profil A má tloušťku stěn pro pohledové plochy 2,8 mm, profil B má 2,5 mm. Rozdíl 0,3 mm se zákazníkovi může jevit jako nicotný. Pravdou ovšem je, že i tento na první pohled nepatrný rozdíl má velký vliv na čtyři vlastnosti profilů, které jsou důležité pro funkčnost oken jako celku: pevnost svářených rohů, průhyb profilů, pevnost šroubových spojů a odolnost vůči působení teploty.


Pevnost svářených rohů: Pevnost rohového spoje u svařených rámů a křídel je jednou z velmi důležitých vlastností pro stabilitu a životnost plastových oken. Svařování tenkostěnných profilů vyžaduje zvýšené nároky na technický stav, seřízení strojů ve výrobě a kvalifikovanou obsluhu. Řada měření ukázala pokles pevnosti rohů u profilů třídy B o 15 až 25 % v porovnání s profily třídy A.


Průhyb profilů: V kolmém směru (zatížení větrem) klesá ohybová tuhost profilů třídy B zhruba o 10 %. Při zatížení ve svislém směru (vlastní hmotnost, hmotnost zasklení) byly naměřeny rozdíly až 25 %. To může v důsledku nadměrných deformací (průhyb, kroucení) vést k problémům s netěsností nebo s ovládáním oken.


Pevnost šroubových spojů: U šroubových spojů, kdy jsou šrouby upevněny pouze v PVC profilu (díly kování, rámová ložiska), klesá síla pro vytržení spoje u profilů třídy B asi o 15 až 20 %. Přitom pevnost šroubových spojů je velmi důležitým faktorem pro bezpečnost a spolehlivost oken.


Odolnost vůči působení teploty: Působením slunečního záření a rozdílných teplot se okenní profil prohřívá do hloubky. Při běžném tepelném zatížení dochází k částečnému zahřátí vnějších stěn. Čím menší je tloušťka těchto stěn, tím vyšší je teplota uvnitř průřezu profilu, a v důsledku toho i náchylnost profilu ke změně mechanických vlastností, která může vést k deformacím a poruchám funkčnosti okna.


Tato a další fakta jednoznačně odpovídají na otázku, proč například největší výrobce plastových profilů na světě a jeden z největších inovátorů v oboru – německá společnost VEKA – vyrábí a v budoucnu bude vyrábět pouze profily třídy A.


„Před nákupem by se měl každý zákazník zamyslet, zda kupuje výrobek na několik let, nebo na několik desetiletí. Zákazník by měl po prodejci požadovat výrobek, který bude mít vysokou životnost a funkčnost a splňovat celou řadu parametrů. Mezi tyto vlastnosti řadím především schopnost izolovat teplo, hluk i schopnost odolat větru, dešti nebo násilnému vniknutí,“ radí Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKA pro Česko a Slovensko.Průřez profilem VEKA Softline 82


VEKA na nejvyšší hoře Česka


Ideálním příkladem, kdy se vysoce odolné a kvalitní plastové okenní profily osvědčily, je realizace v Krkonošském národním parku z let 2011–2014. V tomto období spojily síly dvě organizace: BAK stavební společnost, a. s., a italský odborník na lanovkářskou technologii – společnost Leitner AG. Jako sdružení s názvem Lanovka Sněžka zrealizovaly obě firmy velice náročnou rekonstrukci lanové dráhy na nejvyšší horu České republiky.


Nelehkého úkolu zajistit dodávku a montáž plastových otvorových výplní na horní stanici se chopila společnost s dlouholetými zkušenostmi – Bohemia Plast Group. Ta se však nepotýkala jen s problémy spojenými s těžko přístupným terénem v chráněné krajinné oblasti Krkonošského národního parku. Podle odborníků totiž na Sněžce panují mnohem drsnější klimatické podmínky než třeba v Alpách či Tatrách ve stejné nadmořské výšce, a proto bylo zapotřebí vybrat materiály, které budou vysoké zátěži schopny odolávat dlouhá léta. Právě proto nakonec volba padla na sedmikomorové profily třídy A s názvem VEKA Softline 82, které na nejvyšší hoře Česka spolehlivě slouží dodnes.


VEKA AG
Lanžhotská 482/1, 155 21 Praha
www.veka-okna.cz, www.veka.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků