Vše

Od těstovin až k funkčnímu stavebnímu designu


Barevný plášť depa Deutsche Bahn z průsvitného polykarbonátu propouští do interiéru dostatek přirozeného světla. Foto archiv firmy
Text Titan-Multiplast, 15.4.2022
Foto archiv firmy; Jiří Hroník / RicharDavidArchitekti
76 vidělo         1 se líbí




Byť by se mohlo zdát, že souvislost mezi těstovinami a polykarbonátovým systémem nemůže existovat, opak je pravdou. Jejich společným jmenovatelem je extruze neboli proces, kdy se vstupní hmota vytlačí do požadovaného tvaru a délky. Na rozdíl od populární italské suroviny, kterou zmiňuje již Apiciova kuchařka datovaná do období starého Říma, je tomu teprve více než půl století, kdy Rodeca zahájila výrobu a na trh uvedla první polykarbonátové panely.


Tím započala svou cestu výrobce prosvětlovacích systémů. Byly to desítky let hledání nových možností, revolučních otázek a správných odpovědí. Nejenže společnost Rodeca dokázala po celou dobu své existence držet krok s dobou, ale byla to právě ona, kdo udával trendy v oblasti alternativních stavebních materiálů a jejich použití. Rodeca se tak díky svým zkušenostem stala vyhledávaným výrobcem s portfoliem obsahujícím rozmanitou škálu konstrukčních prvků pro interiérové i exteriérové aplikace. Pro stěny, střechy i fasády má tato firma vždy vhodné, funkční a designové řešení, které vyniká především kvalitou.


Fasáda, která šetří spotřebu energie


Průkopnický duch společnosti Rodeca se otiskl do mnoha realizací na celém světě. Za zmínku stojí například fasáda depa německého železničního dopravce Deutsche Bahn v Kolíně nad Rýnem, kde byly uplatněny polykarbonátové panely na ploše šest tisíc metrů čtverečních. Při výstavbě celého objektu, který byl dokončen v roce 2018, byl kladen důraz především na design, udržitelnost a hospodárnost. Zvoleny byly recyklovatelné stavební materiály s dlouhou životností. Závod je vytápěn (a v létě ochlazován) geotermálním systémem, voda je ohřívána solární energií.


Barevný plášť budovy z průsvitného polykarbonátu (patřícího do skupiny termoplastů) je nejen výrazným vizuálním prvkem, ale zároveň do interiéru propouští značné množství světla, čímž přispívá ke snižování spotřeby energie za umělé osvětlení. Panely 2540-7 DecoColor byly vybrány v podnikových barvách dopravní společnosti, které ji reprezentují na vlacích, firemních brožurách i pracovních oděvech zaměstnanců. Fasáda tak splňuje požadavky moderní, udržitelné a vizuálně atraktivní průmyslové budovy.



Dvouplášťový polykarbonát Rodeca na přístavbě Graveney School v Londýně. Foto archiv firmy


Maximální architektonická hodnota s minimem prostředků


Dalším příkladem úspěšné realizace, kde byl využit polykarbonátový systém, může být přístavba pro střední školu Graveney School v Londýně. Inspirativní prostor pro studenty i jejich učitele vznikl na základě návrhu architektonického studia Urban Projects Bureau. Budova o rozloze osm set metrů čtverečních zahrnuje osm učeben a dvoupodlažní studijní prostor s balkony a galerií. S ohledem na omezený rozpočet byla stavební konstrukce realizována z CLT panelů, jež umožnily rychlou výstavbu přímo na místě, a doplněna o průsvitnou fasádu z dvouplášťového ­polykarbonátu (Rodeca 2560-12, 60 mm). Ta dovnitř propouští měkké a vyvážené denní světlo a budově propůjčuje jednoduchost, čistotu a hravost.


Dům se skleníkem


Dvě stě padesát metrů čtverečních panelů Rodeca (typ 2540-4, 40 mm) bylo uplatněno i na rodinném domě v Podkrkonoší, který byl jedním ze sedmadvaceti projektů nominovaných na Českou cenu za architekturu pro rok 2020. Součástí stavby, navržené studiem RicharDavidArchitekti, je také střešní skleník pro sukulenty a kaktusy, jež využívá zbytkové teplo z domu. Zároveň jde o dominantní prvek celé stavby, neboť střecha skleníku v podobě dutinkového čtyřkomorového transparentního polykarbonátu je zároveň střechou celého domu. Ten v kombinaci s fasádou z modřínových prken, jež byla ponechána v přírodní podobě, vytváří efektní kontrast.



Dům se skleníkem byl nominován na Českou cenu za architekturu 2020. Foto Jiří Hroník / RicharDavidArchitekti


Technické parametry


Desky nacházejí uplatnění při realizacích projektů s vysokými požadavky na tepelnou izolaci, a to při současném zachování prostupu velkého množství světla, což je obzvlášť v dnešní době, kdy je patrná snaha snižovat spotřebu energií, jejich velkým benefitem. Struktura desek modulové šíře 500 mm v systému pero-drážka dovoluje dosáhnout hodnoty U = 0,75 Wm2K u panelu 60 mm, běžně pak 1,0–1,4 Wm2K u panelu o 20 mm tenčím. V závislosti na konkrétním projektu je možné volit profily bez nebo s přerušeným tepelným mostem.


Extruze, zmiňovaná v úvodu článku, umožňuje vytvářet konstrukční panely s prakticky neomezenou délkou, jediný limit představuje pouze transport na stavbu (nejdelší panely dosahovaly délky 34 metrů).


Cílem firmy Rodeca je svou odborností a inovativním přístupem podporovat kreativitu architektů a projektantů a stát se jejich spolehlivým partnerem. Díky ucelenému systému lze navrhovat projekty poskytující vizuálně zajímavá a energeticky efektivní řešení.


Titan-Multiplast
www.titan-multiplast.cz






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků