Vše

Největší vertikální zahradou ve střední Evropě je nová, futuristická budova AFI Karlín – BUTTERFLY


Text Josef Němec, 20.2.2019
Foto Kateřina Němcová
1568 vidělo         6 se líbí
Společnost Němec zde osázela neuvěřitelných 41 tisíc kusů rostlin, ze kterých vzniklo 584 malých zahrad. To vše na rozloze 1 500 m2!


Překvapivý a od sousední zástavby odlišný tvar budovy AFI byl vytvořen renomovaným architektem Davidem R. Chisholmem ze studia CMC ARCHITECTS, který je autorem celého projektu. Budovu inspirovaly dva protikladné fenomény – historické strojírenské továrny Karlína a zelený vrch Vítkova. AFI Karlín – BUTTERFLY kolemjdoucí překvapuje bohatě vypracovanými detaily fasád, vertikálními zahradami a přátelskou tváří ke svému okolí.


„Vytvoření rozsáhlé vertikální zahrady na fasádě unikátní budovy AFI Karlín – BUTTERFLY bylo v našich klimatických podmínkách velkou výzvou. Vertikální zahrady jsou živý organismus, vyvíjejí se průběžně v čase, v tom je také jejich kouzlo a krása. Příští rok budou vypadat zase jinak, budou bohatší, košatější, vytvoří souvislé zelené pásy rostlin,“ říká majitel společnosti Němec, s. r. o., Josef Němec.Celý projekt byl nesmírně náročný, rostliny se začaly sázet již v létě 2017, kdy ještě nebylo možné spustit automatické zavlažování a bylo nutné celé loňské léto zavlažovat zahrady manuálně, což vyžadovalo ohromné množství práce. Závlahu zeleně nyní samozřejmě zajišťuje inteligentní zavlažovací systém, který hlídá množství vody v systému a automaticky ji podle potřeby dopouští.


„Pro tento jedinečný projekt se architekti rozhodli použít námi patentovanou konstrukci vertikální kaskádové zahrady, která funguje na principu samozavlažovacích květináčů. Voda se napouští z horního patra. Jakmile hladina v truhlíku pod květináči stoupne do potřebné výšky, teče pomocí přepadů dolů, do nižších pater. Pouze v přízemí je voda pro závlahu napojena na kanalizaci. Je to náš vlastní patentovaný systém, který je velmi jednoduchý a velmi efektivní. Velkou výhodou je také jednoduchý následný servis a případně i výměna rostlin.“Budova AFI Karlín – BUTTERFLY je největším projektem s živými vertikálními kaskádovými zahradami ve střední Evropě. I když se nedá úplně přesně vypočítat, jaký vliv má zelená fasáda na spotřebu energie této budovy, zcela jistě se sníží energetické nároky na chlazení. Fasáda totiž pojme značné množství tepelného záření. Rostliny odpařují v letních měsících velké množství vody a vlhký vzduch se následně hůře otepluje. Její velkou výhodou je i velká schopnost pohlcovat hluk. Svým unikátním vzhledem navíc skvěle korunuje jedinečnou atmosféru pulzující Karlínské čtvrti.


Jak zmiňuje autor projektu David R. Chisholm, dynamika celé budovy je podpořena hlavně jejími fasádami – proměňují stavbu v živý organismus, který roste, mění se a pohybuje se v čase. Zároveň fasády budovu izolují a produkují do nejbližšího okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v nejbližším okolí. Otevřené atrium, které spojuje okolí s budovou, je vytvořeno jako klidný „vnitřní“ venkovní prostor nejen pro uživatele budovy, ale také pro místní obyvatele.Zazeleňování měst a zelená architektura se staly naprostým hitem i nutností dnešní doby. Tento trend reaguje na výrazné znečištění prostředí, nárůst hustoty dopravy a zvýšení hluku a prašnosti ve městech. Na mnoha místech musely bohužel parky, zahrady či stromy ustoupit jiným projektům, a městské zeleně tak stále ubývá. Ideálním řešením, jak ve městech zvýšit počet zelených ploch a zazelenit místa, kde není možné vybudovat nové parky či vysázet stromy, jsou vertikální zelené zahrady.


Společnost Němec má jedinečné zkušenosti s realizací vertikálních zahrad, a to jak v České republice, tak v zahraničí, a proto byla jasnou volbou při výběru dodavatelů odvážné a vizionářské budovy AFI Karlín – BUTTERFLY.


Fotogalerie


Kontakty:
NĚMEC s. r. o.
V Štíhlách 2031/12, 140 00 Praha 4
https://cascadegarden.nemec.eu/


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků