Dřevo a prostorová akustika

Foto archiv firmy
Dřevo je univerzální a esteticky příjemný materiál, kterým se rádi obklopujeme. Díky svým vynikajícím akustickým vlastnostem nachází stále větší uplatnění při akustických úpravách interiérů, kde může zajistit potřebný akustický komfort. Ten představuje jeden ze základních parametrů zdravého vnitřního prostředí budov. Největší důraz je na něj kladen především v prostorách, jako jsou koncertní či operní sály, divadla, nahrávací studia, ale také konferenční sály, učebny nebo zasedací místnosti.
Požadované akustické parametry však nezajistí jen samotná přítomnost dřeva. Materiál je třeba tvarovat, formátovat, perforovat a podle potřeb kombinovat s dalšími prvky (nejčastěji s porézními materiály, jako je minerální vata a textilie). Jeho mechanické vlastnosti a opracovatelnost umožňují velký rozsah kreativních úprav a adaptaci na nejrůznější estetické a architektonické požadavky.
Typy akustických prvků
Ze dřeva lze zhotovit všechny druhy akustických prvků – reflektory, difuzory i absorbéry. Někdy lze dokonce v rámci jednoho prvku kombinovat více parametrů. V prostorách, kde je uvažována akustická produkce (operní zpěv, komorní či symfonická hudba), se používají zejména reflektory. Jejich funkcí je distribuce (odraz a nasměrování) zvukové energie k posluchačům, typicky ve vzdálenějších místech prostoru.
Difuzory mají zase za úkol rozptýlit zvukovou energii do více směrů a zajistit tak její rovnoměrnější rozložení v prostoru. Tyto prvky jsou navrženy tak, aby přeměňovaly přímý a odražený zvuk v difuzní zvukové vlny, které se šíří rovnoměrně v různých směrech. To pomáhá vyrovnávat intenzitu zvuku v prostoru, minimalizovat výrazné odrazy a zlepšovat rozložení zvukové energie. Nejčastější uplatnění difuzorů bývá ve studiích a koncertních sálech.
Nejběžnějším akustickým prvkem jsou absorbéry. Oproti reflektorům a difuzorům zvuk tlumí, tzn. omezují odrazy a v interiéru tak snižují celkovou akustickou energii. To je důležité především pro srozumitelnost mluveného slova, snížení hluku v daném prostoru, ale i pro správnou funkci mikrofonů a reproduktorových soustav. Relativní novinkou jsou akustické absorbéry s mikroperforací, jejichž otvory mají průměr v rozsahu 0,5–2 milimetry a stačí relativně malá pozorovací vzdálenost pro to, aby perforace nebyla zřetelná a působila dojmem hladké, celistvé plochy.
Další vlastnosti akustických obkladů
Na akustické prvky je – vedle vlastní akustické funkce – kladeno i množství dalších požadavků. Zejména jde o ohnivzdornost, mechanickou odolnost a barevnou a tvarovou stálost v čase. Tomu samotné přírodní dřevo (masiv) ne vždy vyhoví. Ke slovu se tak dostávají deskové materiály na bázi dřeva doplněné o další složky, které odpovídající parametry zajistí.
Z hlediska požární bezpečnosti je častý požadavek na třídu reakce na oheň B-s1, d0 (B – velmi dobrá požární odolnost; v případě požáru materiál nepřispívá k jeho šíření, nevytváří nebezpečný kouř [s1] ani hořlavé úkapy [d0]), kterou lze splnit protipožární impregnací a použitím protipožárních nátěrů.
I navzdory moderním alternativám má použití dřeva jakožto akustického prvku nezastupitelnou roli a v poslední době nachází tento materiál v oblasti akustiky stále větší uplatnění. V interiérech mají dřevěné prvky velmi dlouhou životnost a při rekonstrukci je lze repasovat a opět použít. Pro zajímavost – například březová překližka, která má nejlepší poměr tuhosti a hmotnosti, je stále používána k výrobě ozvučnic nejvýkonnějších reproduktorových soustav, a to i přes neustálý intenzivní vývoj v této oblasti.
AVT Group
www.avtg.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků