Vše

Černé dřevostavby


Dům na Větrném vrchu, Stempel & Tesař architekti, 2018. Foto Filip Šlapal
Text Jiří Hejhálek, 22.2.2024
Foto kolektiv autorů
204 vidělo         0 se líbí




Tento příspěvek se netýká staveb, které vznikají bez úředního razítka, ale hlavně barevného řešení domů a dřevostaveb obzvlášť. V současnosti jsou poptávány domy, u nichž má nejen střecha, ale i fasáda antracitově černé provedení. Dřevo, které tuto barvu získá po procesu karbonizace, se pak této architektuře přímo nabízí. Věc má vedle krásy i druhou stránku a tou je stavební fyzika, která u černých staveb funguje jinak než u bílých.


Není jistě náhoda, že obě přední kosmické mocnosti, USA a dnešní Rusko, stále pracují ve stavitelství s tepelnými odpory a že tepelnětechnické stavební výpočty nikdy nepřevedly do teplovzdušné reprezentace skrze součinitele U, do kterých Evropa dosazuje jen teploty vzduchu. Věděly, že kosmonauti v černých skafandrech by v kosmu a ve stínu Země rychle zmrzli a naopak na slunci se upekli. A proto mají jejich skafandry bílolesklé provedení, které nevyzařuje teplo do kosmu a horké sluneční záření naopak odráží.


Dnešní stavitelství je stále ještě výlučně pozemské, což ale neznamená, že je tu jediným teplosměnným médiem vzduch a jeho teplota. Pozemské teploty řídí horké Slunce (o povrchové teplotě 5 778 K, tj. 5 505 °C) a ledový vesmír (3 K, tj. –270 °C). Teploty venkovního vzduchu jsou jen jejich mírně oscilujícím průměrem tak, jak ho známe.


Pro nás to znamená, že vzduch a jeho teplota sice ovlivňují tepelné ztráty a zisky našich obydlí, ale nikoli tak, že by šlo zapomenout na horké sluneční záření a chladivou oblohu o sálavé teplotě až –60 °C, kterou o sobě dává vědět ledový vesmír.


Bílá architektura


Typický středoevropan ji chápe většinou jen ja



PRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?



Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup




FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků