Walking on water

Terragram Pty Ltd
Walking on water


North Shore Sydney, Austrálie

V roce 1986 založil Vladimír Sitta ateliér Terragram, pod jehož hlavičkou tvoří dodnes. Svou tvorbou často provokuje, mnohdy až šokuje. Dbá na komplexnost přístupu, neustále hledá nové technologie a vyžívá se ve skrytých příbězích, které vplétá do svých realizací. Vše vystihuje, cituje-li jednoho ze svých klientů: „We were not scared. We were terrified,“ neboli „Nebáli jsme se. Byli jsme vyděšení.“Vladimír Sitta si během svého působení v Austrálii vybudoval slušné renomé i mezi movitou klientelou. Jeho privátní zahrady v Sydney jsou často značkou dobrého společenského postavení investora. Samotného ho však zajímá především ochota klienta nechat jej při práci experimentovat, riskovat a zkoušet, kde jsou hranice materiálů a řemesla.


V projektu Walking on Water, který upravoval prostory před domem, padla volba na vodu. Dům je od vstupní brány oddělen vodním příkopem, přes nějž vede lávka. Tmavé podloží vodního kanálu nechává návštěvníka v nejistotě a ten může jen odhadovat, jak hluboko je uložené dno. Hluboká tmavá tůň je však pouhou iluzí. Vodní film tvoří jen pár milimetrů vody, kterou by člověk díky mosaznému roštu těsně pod hladinou prošel téměř suchou nohou. Architekt se zde odvolává na tradiční součást bezpečnostního opevnění středověkých hradů a tak, je-li třeba, lze i tady hladinu vody regulovaně zvýšit a tím přístupu k domu zamezit.


3 otázky pro Vladimíra Sittu


Jak se pracuje pro klienta, který má dostatek finančních prostředků?
Takový člověk moc nechápe, že u vegetace hraje velkou roli časový faktor. Že to není, jako když lusknete prsty a všechno je hotovo. Ti lidé často nechápou, že za peníze se čas prostě koupit nedá.


Jak pak takové domy a zahrady vypadají?
Klient má dům za neskutečné peníze, ale vůbec se nenamáhá, aby četl nějaké manuály. Takže vše uvnitř pak v podstatě funguje na jedno tlačítko. Jenže když se nad tím zamyslíte, přijdete na to, že vám dům úplně ovládá život.


Jak klient reagoval na vtip s regulací vodní hladiny?
On na začátku vůbec nevěděl, že vstup lze zaplavit. Jednou v tom domě slavil narozeniny. Jenže přišla velká bouřka a blahovičníky, které byly vysázené kolem a které mají takové kožovité listy, ucpaly přepad, jenž obnažoval vstup do domu. V tu chvíli zůstal průchod zaplavený. Když začali přicházet jeho přátelé, mysleli si, že to je nějaký narozeninový vtípek. Tak tam na sebe pokřikovali, jenže nikoho nenapadlo zkusit do vody vstoupit. Po těch pár milimetrech by prošla i dáma v lodičkách, ale to on nevěděl.+

Kredity


Walking on water
Soukromá zahrada
Místo: North Shore Sydney, Austrálie
Zahradní architekt: Terragram Pty Ltd
Stavitel zahrady: Above the Earth
Architekt: Allen Jack + Cottier
Klient: soukromá osoba
Realizace: 1997-1998

Publikace


INTRO SPECIÁL - ROSTLINA

Sdílet
Facebook