Kupole Charlevoix

Bourgeois/Lechasseur architectes




Kupole Charlevoix


Petite-Rivière-St-François, Quebec, Kanada

Kupole Charlevoix představují nový koncept celoročního ekologického ubytování v Petite-Rivière-St-François, nedaleko masivu Charlevoix, poblíž kanadského Quebecu. Tři kupole, které úspěšně splývají s krajinou, představují první fázi rozsáhlejšího turistického projektu.



Přístup k nim vede po lesní cestě ze společného parkoviště. Kupole jsou posazeny na dřevěnou terasu, která poskytuje výhled na okolní přírodu. Jižně orientovaným okenním otvorem vniká do kupolí denní světlo a otevírá se zde pohled do údolí na řeku Svatého Vavřince (St. Lawrence). Stejnoměrnou teplotu uvnitř kupolí zajišťuje podlahové vytápění v betonové podlaze. Kupole jsou potaženy šedou textilií, která spolu s krbem vytváří v interiéru útulnou atmosféru. Servisní zázemí je zasazeno do černého čtvercového objektu uprostřed půdorysu. V něm se ukrývá kuchyně, lůžko a koupelna. Druhé lůžko je umístěno nad zázemím a přístup k němu zajišťuje lodní schodiště.


Otázky pro Bourgeois/Lechasseur architectes


Pro jednotlivé rekreační objekty jste navrhli geodetickou kupoli potaženou tkaninou. Čím byla tato volba přínosná?


Navrhli jsme sice interiér kupolí a zasadili je do přírodního prostředí, ale ve skutečnosti se jedná o prefabrikovanou konstrukci F. Domes. Její jednoduchost usnadnila proces výstavby přímo na místě, kde by běžná stavba pravděpodobně nefungovala. Lehká konstrukce tolik nezatěžuje podloží, nepoškozuje přírodní prostředí a umocňuje blízký vztah k přírodě.


Objekty připomínají jurtu. Inspirovali jste se v použití materiálů tímto typem obydlí, zejména u opláštění?


Klienti, kteří za námi s projektem kupolí přišli, se jurtami neinspirovali. V národním parku kolem provincie Quebec jich však vidíme čím dál tím víc. Zaznamenáváme větší zájem o ubytování na nevšedních místech, které umožňuje výhledy do přírody a zároveň poskytuje určitou míru komfortu. Membrána F. Domes je nesnadno hořlavá, je opatřena fungicidním povlakem a odolává teplotám od –40 °C do +70 °C, což je v Quebecu důležité kvůli rozdílům teplot v zimě a v létě, který se pohybuje v rozmezí až 50 °C.


Stavby slouží k celoročnímu užívání. Jak fungují tepelně, zejména v zimě?


Použili jsme dvě různé membrány, zvenku voděodolnou, zevnitř tepelněizolační a mezi nimi je ještě další vrstva izolace, která vyplňuje prostor mezi trojúhelníky. Hlavní příčinou nepohody bývá většinou tzv. teplá hlava a studené nohy. Tomu zabraňuje elektrické podlahové vytápění, které vyhřívá betonovou podlahu. Je zde také krb, který zvyšuje míru tepelného komfortu, a navíc navozuje příjemnou atmosféru u ohně.


Je možné v objektu přirozeně větrat?


Na vrcholku kupole je malý otvor, který umožňuje přirozenou ventilaci vzduchu a odvádí z objektu vlhkost. Léto v Charlevoix je mírné, maximální teploty dosahují 22° C,
a navíc jsou kupole zastíněny okolními stromy. Větší výzvou byla spíše zima než teplo.


Jaké jsou hlavní ekologické přínosy tohoto konceptu?


Tím nejdůležitějším je zachování okolní přírody. Nebyly potřeba žádné výkopy nebo násypy, žádná těžká technika, žádné mohutné základy. Došlo pouze k minimálnímu odlesnění. Stromy navíc během několika let znovu narostou, protože ke kupolím se nedá přijet autem. Parkoviště je umístěno blízko hlavní cesty, dál už vede jen pěší cesta. Kupole využívají obnovitelnou elektrickou energii z vodních elektráren. Krb má v sobě malou spalovací komoru umožňující dřevu hořet pod správnou teplotou, která je nutná pro ekologické spalování.


Jedná se o první fází většího turistického projektu. Jaké další fáze jsou plánovány do budoucna?


Další fáze budou koncipovány ve stejném duchu jako ta první, budou nabízet turistům zážitek z ubytování v harmonii s přírodou. Příští rok budou postaveny další tři kupole a nakonec by jich mělo být dvanáct. Hledali jsme nová místa s mírnějším terénem, na která bychom mohli umístit další shluky kupolí, abychom se vyhnuli nadměrným terénním úpravám a zachovali intimitu ubytování.



+


Chcete vidět celý text a 13 dalších fotografií?

Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.

Žijeme architekturou a jsme v kontaktu s těmi nejlepšími architekty v Česku i ve střední Evropě. Píšeme o tom, jak o architektuře přemýšlejí, a přinášíme vám stavby, které vytvářejí.

Protože na architektuře záleží!




Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup