Byt s luxferovými stěnami

PAPUNDEKL ARCHITEKTI


Byt s luxferovými stěnami


Hlavním cílem rekonstrukce ďáblického bytu v panelovém domě, které se zhostilo studio PAPUNDEKL ARCHITEKTI, bylo prostor více prosvětlit a získat více úložného místa. Po společných debatách s investorem byla zvolena cesta drobných úprav stávající, ale jinak vyhovující dispozice.Aby architekti dostali do středu bytu více přirozeného světla, navrhli nové příčky kompletně z luxfer. Ty mají navíc dobré akustické vlastnosti a lze je jednoduše poskládat i do oblouku, čehož autoři rekonstrukce využili pro zaoblení uličky kolem koupelnového jádra. Luxferové stěny se tak staly hlavním tématem interiéru bytu.


Původní linoleum bylo v celé ploše bytu nahrazeno neutrální šedou podlahovou stěrkou. Na několika stěnách v obývacím prostoru byla odhalena betonová konstrukce, která v interiéru zdůrazňuje charakter panelového domu, za nějž se jeho obyvatelé nestydí, ale naopak si ho cení.


Dalším důležitým elementem interiéru je vestavěný nábytek. Architekti navrhli modulární regálový systém, jenž je pomocí ocelových rámů kotven ke stropům. Police jsou z březové překližky, která svým teplým tónem doplňuje chladnější odstíny bytu. Regály se nacházejí ve všech hlavních místnostech a jsou modifikovány podle potřeby, takže někde slouží jako knihovna nebo kuchyňské skříňky a jinde zase jako pracovní stůl či noční stolky. Do nábytku jsou také integrovány vypínače a zásuvky, díky čemuž se nemuselo vrtat do betonových panelů. V policích jsou umístěny LED pásky, které představují jediný zdroj světla v celém bytě. Ten se tak obejde bez klasických lustrů a jednotlivé místnosti získávají příjemné rozptýlené světlo.+

Kredity


Byt s luxferovými stěnami
Místo: Praha-Ďáblice, ČR
Autor: PAPUNDEKL ARCHITEKTI / Jan Bárta, Šimon Bierhanzl
Projekt: 2022
Realizace: 2022
Užitná plocha: 67 m2
Foto: Alex Shoots Buildings

Sdílet
Facebook