Pozemek soukromého klienta, na který je stavba navrhována, se nachází kousek za Prahou, nedaleko Průhonického parku. Koncept pracuje s původním domem stojícím na terénním zlomu. Nový objekt jej obklopuje a absorbuje, přičemž by měl zachovat ducha místa. Jedním z důvodů, proč se jeho konstrukce vymyká obdobným projektům, je absence klasického šalování i roxoru.
(Z autorské zprávy)
Chceme se pokusit propsat zem do duše samotné stavby. Zeminu vybíráme v místech, kde uvažujeme stavět stěny. Země tedy poslouží jako forma, do níž se bude lít beton. Po zatvrdnutí betonu se odebere zemina, která tvořila ztracené bednění. Výsledný objekt tak bude představovat otisk země. Textura místa se stane neopakovatelným motivem vnitřních povrchů a tím i potvrdí sounáležitost s tímto výjimečným prostorem.
Vnitřní stěny musejí zohledňovat sklon odebíraného terénu a i tato profilace se propíše na vnější fasádu v místě terénního zlomu. Jako ztracené bednění nám také poslouží původní kamenná stavba, ze které odebíráme střechu.
S původním objektem nepracujeme jako s památkou, ale jako s hmotou, jež se stane úplnou součástí nové stavby. Původní objekt i nová betonová substance je překryta společnou střešní deskou, kde uvažujeme travnatý povrch. Nejvíce viditelným místem tedy bude průčelí, které respektuje geometrii terénního zlomu a obrací se směrem k potoku.
Zvolená koncepce novostavby umožnila řešit dispozici pouze v jednom podlaží, do kterého sestoupíme z terénu v úrovni střechy po rampě. Některé prostory ustupující do větší hloubky mají řešeno horní osvětlení pomocí světlíků. Vzhledem k možnostem vytvářet jednotlivé místnosti pomocí odebírání hlíny navrhujeme rozdílnou světlou výšku. Obývací pokoj má vyšší světlou výšku než ostatní prostory a dává tak najevo svůj význam.
Jde o litý beton do odebrané hlíny. Stěny mají větší mocnost, aby bylo možné celou konstrukci při zvolené technologii dobře vyřešit ve všech místech. Dimenze stěn i stropu nám umožňují použít tepelněizolační beton, který nepotřebuje přidávat další tepelné izolace. Stejně tak nám větší tloušťka betonu umožní ve velké míře použít jen prostý beton bez výztuže. Vzhledem k úplnému zasazení do země bude nejvíce ochlazovanou stranou průčelí směrem k potoku, kde uvažujeme na betonové stěně po celé délce tepelněizolační zasklení s možností otevírání a větrání. Stropní deska bude překryta hlínou s travnatým povrchem a v místech prosvětlení spodních místností je počítáno s pochozím sklem. Hrubou betonovou strukturu objektu navrhujeme doplnit v interiérech přírodním dřevem, a to jak na podlaze, tak i v rámci nábytku.
Co vás jako autora vedlo k použití betonu bez bednění a armovacího drátu?
Vše vyplynulo z místa a koncepce stavby. Ze zkušenosti vím, že bednění představuje při provádění pohledového betonu poměrně vysokou část ceny. V našem případě se tedy téměř obejdeme bez bednění a na základě statického posouzení i bez výztuže.
Až vyjmete zbytky bednění – hlínu a kamení – z vnitřní strany místností, jak očistíte stěny?
Do bednění se bude vkládat fólie, která separuje beton od hlíny. Vnitřní pohledová část betonu bude tedy nést otisky země, ale nebude nutné ji nějak zvlášť čistit.
Hydroizolace je teoreticky jednoduchá záležitost, při které záleží na kvalitě provedení. Jakou izolaci použijete zde?
Protože projekt je teprve ve fázi studie, není ještě přesně definováno, jakou izolaci proti vodě použijeme.
Projekt rodinného domu v Dobřejovicích
Místo: Dobřejovice, Středočeský kraj, ČR
Autor: ŠÉPKA ARCHITEKTI / Jan Bárta, Jan Šépka
Projekt: 2016
Užitná plocha: 417 m2
Zastavěná plocha: 612 m2
Plocha pozemku: 4 978 m2