Vše

Vztah rostlin a architektury


Krajina u Jindřichova Hradce, foto Zdenek Sendler
Zdenek Sendler, 22.11.2021
314 vidělo         0 se líbí
Tento vztah nepochybně existuje od nepaměti. Rostliny provázejí člověka nejenom jako zdroj potravy, ale mají i velký význam pro jeho život celkově. Jejich význam v architektuře můžeme chápat jako určitou nadstavbu, pro přežití ne úplně důležitou. Je to velké téma a můj příspěvek je nutno chápat jako subjektivní názor v rovině spíše citově emoční.


Vztahy všeobecně fungují, pokud jsou vyvážené, harmonické. Platí to bezesporu i v případě našeho tématu. I zde jsme svědky jakési nadřazenosti, nepřirozené dominance, mnohdy z obou stran. Nejlepší výsledky bývají dosaženy vzájemným nasloucháním, pokorou podloženou vědomostmi.


Na jedné straně obdivujeme krajiny, které vznikaly jako přirozená součást života, kdy sedláci velmi pečlivě zvažovali každý zásah, neboť krajina byla nedílnou součástí jejich života, obživy. Byla přirozená, harmonická, krásná… Dnes se pokoušíme leccos napravit, vznikají různé projekty zaměřené na vrácení přirozené struktury do narušené zemědělské krPRÉMIOVÝ ČLÁNEK

Chcete číst dál?Přihlaste se, zaregistrujte nebo se staňte našimi předplatiteli a zařaďte se do exkluzivního klubu fanoušků architektury.
Přidat se k předplatitelůmPřihlásit seZískat přístup
FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků