Význam stínicí techniky pro nás i naše klima

Letos v březnu byl poprvé v historii vyhlášen Světový den stínicí techniky (Global Shading Day). Jeho cílem je informovat širokou veřejnost a politiky nejen o pozitivním vlivu stínicí techniky na tepelnou a zrakovou pohodu uživatelů, ale i o jejích ekonomických a ekologických přínosech. Jako člen mezinárodní asociace ES-SO a Svazu podnikatelů ve stínicí technice se k této iniciativě připojila i společnost Bematech.
Vzhledem k tomu, že klimatizace jsou energeticky náročná zařízení, jejichž provoz přispívá ke globálnímu oteplování, stává se stínicí technika v souvislosti s ochranou budov před přehříváním nepostradatelnou. ES-SO (European Solar Shading Organisation), zastřešující organizace evropského oboru stínicí techniky, proto vyzývá k tomu, aby byla stínicí technice věnována větší pozornost, a zároveň se zasazuje o to, aby se v rámci evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) stala povinnou. Z vědecké studie společnosti Guidehouse totiž vyplynulo, že používání inteligentní nebo dynamické stínicí techniky by mohlo výrazně snížit emise CO2 a ušetřit značné množství energie potřebné pro chlazení budov.
Vliv na tepelnou a zrakovou pohodu
Vedle viditelných přínosů stínicí techniky pro životní prostředí a ekonomický provoz budov má stínění vliv i na zdraví a psychiku samotných uživatelů. Tím, že v interiéru udržuje teplotu vzduchu na přijatelné úrovni, pozitivně ovlivňuje tepelnou pohodu uživatele (jde o subjektivní hodnocení vycházející ze stavu mysli člověka, ve kterém je spokojený s teplotou svého okolí).
Intenzita osvětlení, světelný kontrast i barevnost prostředí mají zase dopad na takzvanou zrakovou pohodu, což je rovněž psychický stav, kdy má člověk i po delší době pocit, že dobře vidí, a prostředí, v němž se nachází, je mu vzhledově příjemné. Zraková nepohoda naopak vede k narušení zrakových funkcí, a tím k oční únavě, a nepříznivě ovlivňuje celkovou kondici i náladu člověka a jeho výkonnost.
Výběr vhodného stínění
Každá místnost v domě má své využití, kterému je nutné přizpůsobit i světelné podmínky – tak aby bylo možné vykonávat v ní příslušné činnosti. Vhodným nástrojem pro regulaci míry osvětlení, kontrolu oslnění, případně ovlivnění barvy prostředí je právě vhodně vybraná stínicí technika, která zčásti nebo plně zamezí přímému prostupu slunečních paprsků a zároveň může zachovat vizuální kontakt s okolím, případně může okenní otvor částečně nebo zcela zatemnit. Při výběru vhodného stínění je třeba vzít v úvahu i to, že stínicí technika funguje také jako designový prvek, avšak estetika by měla být vždy druhotná.
Látkové rolety Bematech
V souvislosti se Světovým dnem stínicí techniky, který byl stanoven na 21. března, pořádají výrobci i distributoři po celé Evropě informační akce a další aktivity, aby upozornili na její význam. Mezi nimi je i společnost Bematech, jejíž odborníci vám však s výběrem vhodného stínění rádi poradí během celého roku. Firma se výrobou interiérové stínicí techniky zabývá téměř třicet let a díky specializovanému výzkumu a vývoji a kombinaci technických řešení s nejmodernějším designem poskytuje zákazníkům spolehlivé produkty vytvořené na míru jejich požadavkům.
Primárně se Bematech zaměřuje na látkové rolety a stínění pro velké plochy. Tato specializace dala vzniknout revolučnímu systému ZOOMTECH®, který umožňuje navíjení velkoformátové rolety (o šířce až pět metrů) na subtilní trubku, aniž by došlo k jejímu průhybu či deformaci látky. Trubka má průměr pouhých pět centimetrů místo obvyklých patnácti, takže zastínění rozměrné plochy působí minimalisticky a elegantně. Vybírat lze opravdu z bohaté kolekce látek (více než 670 typů) a rolety lze doplnit i o zajímavý detail v podobě designových dřevěných bočnic s moderní povrchovou úpravou INFINITY.
Bematech
www.bematech.cz

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků