Výsledky prestižní ceny CE ZA AR 2022

Foto kolektiv autorů
Ve čtvrtek 6. října byli v bratislavské Staré tržnici vyhlášeni laureáti Ceny za architekturu CE ZA AR 2022. Galavečerem, který bylo možné sledovat v přímém přenosu, provázel architekt Juraj Benetin, jeden z porotců soutěže.
Smyslem architektury nemusí být vždy nová stavba. Pokud chceme, aby byla udržitelná, musíme se více soustředit na obnovu již existujících budov a jejich péči. A právě to je jedním z odkazů 21. ročníku prestižní architektonické ceny CE ZA AR, jehož motto zní: #regenerace. „Právě ta se jeví jako nástroj zodpovědných postupů obnovy krajiny. Úcta ke starému vytváří novou kulturní vrstvu krajiny,“ objasnil Iľja Skoček, předseda Slovenské komory architektů, která je vyhlašovatelem soutěže. O tom, že nejde o prázdnou frázi, svědčí vítěz v kategorii Fenomény architektury – nenápadný zásah umístěný v ruině zámečku. Kolektiv mladých autorů otočil zažité představy naruby a rozhodl se, že ještě před rekonstrukcí zpřístupní památku formou zážitkového ubytování. Porota již během nominací ocenila i další architekty a investory, kteří se rozhodli využít skrytý potenciál existujících staveb anebo jejich částí. Od rodinného domu postaveného ve starém mlýně přes nápadité rekonstrukce domů s tradičním půdorysem či panelákových interiérů až po zastavění proluky v zástavbě budovou, která se nesnaží poutat pozornost. Novinkou tohoto ročníku byla nová podoba sošky CE ZA AR, jejíž autorkou je designérka Ľubica Segečová.
Mezinárodní porota ve složení Juraj Benetin, Jakub Cigler, Bohunka Koklesová, Igor Marko, Vladimír Sitta, Pavol Šilla a Štěpán Valouch tento rok vybírala z 88 přihlášených děl, z nichž vzešlo 24 finalistů v šesti kategoriích. Vítězem kategorie Bytové domy se stal ateliér JRKVC se zastavěním proluky Nová Dunajská, v kategorii Občanské a průmyslové stavby vyhrálo Zahradní centrum Plantex od Adama Lukačoviče. Na první příčce v kategorii Interiér se umístila rekonstrukce bytu Ema z 50. let od architektů TOITO, v kategorii Rodinné domy zvítězily ateliéry PLURAL a LABAK, z jejichž návrhu vzešla vila Bôrik v Žilině. Obnova turistického areálu Malý Slavín v městských lesech Bratislavy od studia BAKYRA architekti obsadila první místo v kategorii Exteriér a vítězem v kategorii Fenomény architektury se stal ateliér 2021 a jeho Buňky Jelšava na zámečku Coburgovcov.
Speciální Cenu veřejnosti získala obnova městské plovárny v Trebišově, jež získala 1 763 hlasů z celkového počtu 12 175. Na rozdíl od minulého ročníku se tentokrát vkus veřejnosti s vkusem poroty neshodl. V rámci galavečera bylo tradičně uděleno i ocenění Patron architektruy, kterým představenstvo Slovenské komory architektů vyzdvihuje jednotlivce nebo organizace, jež se významným způsobem zasloužili o rozvoj a propagaci slovenské architektury. Letošním laureátem se stal Metropolitní institut Bratislavy za přínos při tvorbě strategií městského rozvoje a přípravě veřejných investic.

o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.

Podobné články
< zpět na přehled článků