Vše

Venkovní stínění pro minimalizaci tepelných zisků i ztrát


Text Kateřina Musilová, 1.3.2024
Foto archiv firmy
40 vidělo         4 se líbí




Venkovní stínicí techniku si lidé pořizují především jako ochranu před slunečními paprsky během léta. Stínění zabraňuje přehřívání interiéru, a uživatelům tak může ušetřit i náklady na provoz klimatizace. Méně lidí už však ví, že venkovní stínění má svou funkci i v zimě – snižuje účty za vytápění, a to zejména v případě, že je zapojeno do systému chytré domácnosti.


Vliv venkovních žaluzií a rolet na teplotu v domě během léta nelze zpochybnit. V praxi se potvrzuje, že vnitřní teplotu domu mohou snížit průměrně o pět stupňů Celsia, někdy dokonce více. Venkovní stínění – a to zejména pokud je provedeno ve světlých barvách – totiž dokáže odrazit až 96 procent slunečního záření ještě dříve, než prostoupí okenní tabulí do interiéru.


Efektivně navržené moderní domy s nízkou energetickou náročností tak při využití venkovního stínění prakticky nepotřebují klimatizaci, případně se její potřeba výrazně omezuje. Právě klimatizace dnes totiž patří k zařízením spotřebovávajícím v domácnosti nejvíce elektrické energie, což není ekonomické ani ekologické.





Úspory za vytápění


Vliv venkovních žaluzií a rolet na energetické úspory během zimy je nezanedbatelný. Stínicí prvky vytvářejí před oknem bariéru, díky níž se do skel neopírá chladný vítr a která zároveň chrání okno před deštěm nebo sněhem. V případě podomítkové montáže je tento efekt ještě výraznější, protože stínění téměř dokonale vyplňuje otvor ve fasádě.
Na druhou stranu žaluzie ani rolety nejsou primárně určeny k izolaci. Bývají vyrobeny z hliníku nebo plastu a obvykle nemají izolační vrstvu. Někteří výrobci sice tvrdí, že stínění ušetří až 30 procent nákladů na vytápění, avšak podobná tvrzení se zatím nepodařilo prokázat. Zcela realisticky bude úspora zřejmě nižší, ale nikoli nulová.


Stínění a chytrá domácnost


Možná ještě zajímavějších výsledků dosahuje venkovní stínění při zapojení do systému chytré domácnosti. V kombinaci s čidly a chytrými termostaty lze totiž nastavit, aby se žaluzie nebo rolety během slunečného dne automaticky vytáhly, a sluneční paprsky tak mohly vyhřívat interiér (čímž dojde k regulaci vytápění). Ve chvíli, kdy slunce zapadne, se stínění opět stáhne dolů a řídicí jednotka vyšle pokyn k intenzivnějšímu vytápění.





Díky této synergii mezi venkovním stíněním a vytápěním vytěží domácnost maximum tepla z venkovního prostředí a nemusí tolik topit. A dobře to vědí i prodejci. Například firma NEVA, přední český výrobce venkovního stínění, spolupracuje s dodavateli chytré domácnosti Somfy, Loxone nebo Elero. Klient se tak nemusí o nic starat a celý systém inteligentního řízení si nechá jednoduše navrhnout.


Součást každého projektu


V době energetické krize a silného tlaku na úspory energií by venkovní stínění mělo být součástí každého stavebního projektu. Architekti i developeři to obvykle respektují a stínění do svých návrhů zahrnují.


Vzdávat se venkovních žaluzií nebo rolet ale nemusejí ani majitelé a uživatelé starších nemovitostí. Ve většině případů je možné stínění instalovat i dodatečně, ať už formou přiznané montáže pod krycí plech, nebo instalací zepředu na fasádu.


NEVA
www.neva.eu






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků