Vše

Thermalium: v objetí vody a skla


AGC Glass Europe, 2.12.2019
Foto AGC Glass Europe
94 vidělo         0 se líbí
Nové srdce Teplic – tak někteří nazývají nedávno otevřený komplex termálních bazénů Thermalium v Lázeňském domě Beethoven v teplických lázních. Jeho součástí je největší, nejteplejší a nejmodernější termální bazén v Česku.


Thermalium vyrostlo v samém středu Lázeňského domu Beethoven na místě původního bazénu. Ten po dvaceti letech nepřetržitého provozu dosloužil, a tak byl v listopadu 2017 Beethoven uzavřen a teplické lázně zahájily generální přestavbu termálního bazénu i celého balneoprovozu. Šlo o největší investiční akci lázní za poslední desítky let – vyžádala si čtvrt miliardy korun. Intenzivní práce vyústily na jaře 2018 v dílčí cíl rekonstrukce, v kompletně obnovené termální koupele. Po třinácti měsících rozsáhlých stavebních prací bylo dílo architekta Petra Sedláčka dokončeno a otevřeno. Celý projekt od prvotní studie architektonického ateliéru MISe z roku 2015 až do otevření trval zhruba čtyři roky.Více prostoru i soukromí


Zatímco do starého bazénu se vešlo 25 hostů, léčebných účinků termální vody dnes může v nových bazénech o rozloze 450 metrů čtverečních využívat až 80 návštěvníků současně. Termální pramen Pravřídlo je v obou bazénech v plné, stoprocentní koncentraci. Teplota velkého rehabilitačního bazénu o ­rozměrech 24 × 14 metrů je 35 °C, druhý, určený k plavání – o rozměrech 20 × 6 metrů –, má teplotu o něco nižší, a sice 29 °C. Bazén, jenž slouží k rehabilitaci i relaxaci, zdobí sochy pasáčka vepřů a dívky nabírající vodu, které dříve stávaly před Beethovenem. Relaxační bazén je navíc vybaven masážními tryskami, perličkami a chrliči. Návštěvníci Thermalia mohou využít také Kneippův chodník i nový saunový svět se solární jeskyní a finskou, parní, tropickou a bio saunou o různých teplotách a vlhkostech vzduchu.


Rekonstrukcí prošel i celý balneoprovoz, kde teď na sebe procedury – koupel, zábal a masáž – lépe navazují a lázeňští hosté mají mnohem více soukromí a komfortu než dříve. Nad bazény, na střeše Thermalia, je terasa s kamennou kašnou. Vznikl tak nový prostor s lavičkami určený k odpočinku, kde si mohou hosté užívat nádherný výhled na kostel a Zámecké náměstí.Historizující motivy


Protože si nejstarší lázně ve střední Evropě chtěly zachovat svoji atmosféru, pro kterou si je oblíbily (nejen) slavné osobnosti z celého světa, byly jako dekorace zvoleny historizující motivy. Chrlič v podobě hlavy lvice, zhotovený drážďanskými kovotepci, se stal symbolem Thermalia a návštěvníky lázní provází jako součást výzdoby interiéru v mnoha podobách.


„Postavili jsme Pravřídlu pomník. Pro vodní živel, který tu vyvěrá a je tím nejcennějším, co Teplice mají, jsme připravili důstojné prostředí. On to prostřednictvím své léčivé síly oplácí pacientům, kteří se budou do Teplic rádi vracet,“ řekl architekt celého díla Petr Sedláček z teplického ateliéru MISe. Přiznal zároveň, že to byl jeden z nejnáročnějších projektů, jaké si lze představit.Skla odolná vůči vlhkosti i poškození


Jedinečnost celého prostoru podtrhuje obložení velkoformátovými skly Lacobel a Matelac ze severočeské sklárny AGC. Návrh tohoto řešení vychází z posledních trendů v oblasti využití interiérových skel – v žádném případě nejde pouze o obklady určené za ­kuchyňskou linku. Pro svůj luxusní vzhled, vysokou odolnost a snadnou údržbu jsou vyhledávány také v místech se zvýšenou vlhkostí a vyššími nároky na hygienu.


„Pro nás to byl velmi zajímavý projekt – ani ne tak co do množství použitého skla, ale v koncepci využití a umístění skleněných obkladů. Ty podtrhují exkluzivitu a zvýrazňují unikátnost, které tento prostor nabízí. Ve spolupráci s investorem a architektem jsme se rozhodli, že obklady stěn budou kombinací lesklých a matných lakovaných skel Lacobel a Matelac v odstínu White Pearl. Jde o krémově bílá skla, jež jsou poskládána střídavě vedle sebe na stěnách kolem bazénu. To dodává prostoru teplou a uklidňující atmosféru, kterou je potřeba v ­lázeňském prostředí podpořit,“ popisuje vedoucí skupiny instalačních týmů Richard Kastl ze společnosti AGC.


Lacobel a Matelac představují škálu lakovaných skel dostupných ve dvaceti barvách včetně přírodních tlumených odstínů. Tato skla se vyrábějí průmyslovou technologií pomocí nanášení vysoce kvalitního laku na jednu stranu floatového skla. Tento výrobní proces je zárukou jednotného zářivého, případně matného vzhledu a dokonalé přilnavosti laku ke sklu.


Aktuálním trendem v oblasti využití skel je obkládání stěn velkoformátovými skly s minimální množstvím spár. Předností lakovaných skel je především jejich snadná montáž. Instalují se stejným způsobem jako zrcadla, tedy lepením pomocí silikonu rovnou na stěnu. Jde o čistý a časově nenáročný postup „suchou cestou“. Vedle exkluzivního designu jsou tato skla také vysoce odolná proti poškození a lze je vhodně kombinovat s různými materiály, jako jsou dřevo, kámen nebo kov.
Skla AGC v projektu Thermalium:


  • Celková plocha použitého skla: 200 m2

  • Obložení stěn: Lacobel White Pearl 6 mm s bezpečnostní fólií, 86 m2, Matelac White Pearl 6 mm s bezpečnostní fólií, 98 m2, Planibel Clearlite 6 mm, digitální potisk, 6 m2

  • Dělicí příčky: Planibel Clearlite 12 mm, bezpečnostní sklo, 23 m2

  • Zrcadla: Mirox MNGE Clear 6 mm s bezpečnostní fólií, 11 m2


Kontakty:
Glastetik
http://www.glastetik.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků