Vše

Screenové rolety – stínění 21. století


Text Miloslav Matoušek, 17.4.2025
Foto NEVA
61 vidělo         0 se líbí




Zatímco dříve se pro stínění oken využívaly především žaluzie nebo závěsy, dnešní architektura, vyznačující se často velkými prosklenými plochami, vyžaduje sofistikovanější řešení. Takové, které je elegantní a odolné a především účinně napomáhá udržovat optimální teplotu uvnitř domu. A právě to splňují screenové rolety.


V posledních letech se výrazně mění způsob, jakým architekti navrhují rodinné domy. Standardem se stávají velké prosklené plochy, zejména HS portály, které zajišťují tolik žádané propojení interiéru s venkovním prostředím i dostatek přirozeného světla, na druhou stranu ale zvyšují nároky na efektivní zastínění.


Vedle velkých prosklených ploch využívají architekti k rozšíření vnitřních obytných prostor také pergoly nebo zastřešené terasy. I ty však potřebují stínění, jež zpříjemní jejich celoroční užívání.


Nejčastější volbou jsou v tomto ohledu screenové rolety, neboť jsou elegantní, nenarušují estetiku stavby a lze je vyrobit i ve velkých rozměrech, aniž by to negativně ovlivnilo jejich odolnost proti větru. Pro stínění pergol, teras, zimních zahrad nebo HS portálů jsou tak screeny ideálním řešením.


Na vlně snižování energetické náročnosti


Stínění nabývá čím dál větší důležitosti také v souvislosti s klimatickými změnami a zpřísňující se legislativou týkající se energetické náročnosti budov. „Během léta dokážou screenové rolety snížit teplotu v interiéru až o pět stupňů Celsia, a to bez použití energeticky náročných klimatizací,“ vysvětluje Petr Halouzka, technolog české firmy NEVA, specializující se na výrobu venkovního stínění.





Další výhodou screenových rolet je jejich obrovská variabilita v prostupnosti tepla a světla. Pro jižní a západní stranu domu, kde bývá nejčastěji situována obývací část a kterou je potřeba účinně zastínit, mohou architekti zvolit rolety s vyšší světelnou propustností. V interiéru tak zajistí nejen příjemné klima, ale zároveň i vizuální propojení s exteriérem. Naopak v místnostech, které je potřeba absolutně zatemnit, mohou sáhnout po takzvaných blackout roletách s nulovou propustností světla. To vše při zachování jednotného designu a barvy stínicí techniky v rámci celého domu.


Stínění, které se schová pod fasádu


Screenové rolety jsou subtilním a decentním stínicím prvkem, jenž nenarušuje vzhled domu ani v případě, že jsou okna zcela zastíněná. Architekti je navíc mohou dle potřeby sladit s barvou fasády nebo rámy oken, a to díky široké škále barev a vzorů.


Samozřejmostí je také varianta instalovat screenové rolety v takzvaném podomítkovém provedení, kde jsou veškeré kotvicí a technické součásti rolety schovány nebo zapuštěny ve fasádě. Prémioví výrobci screenů nabízejí také vodicí profily bez viditelných spojů a šroubů, což jen podtrhuje eleganci tohoto typu stínění.





NEVA
www.neva.eu






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků