Vše

Nerezové bazény z Třince


Hotel Chariclea v Poděbradech. Bazén kombinovaný s vířivkou, která je do něj zčásti zapuštěna a osazena vzduchovou trubkovou hlavicí s hydromasážními tryskami integrovanými ve stěně.
Text Helena Široká, 28.3.2023
Foto archiv firmy
335 vidělo         0 se líbí
Nerezová ocel má v průmyslové výrobě bazénů nezastupitelnou roli. Důvody jsou zřejmé: je robustní, vysoce odolná, poskytuje konstrukcím dlouhou životnost a nadstandardní statickou únosnost a splňuje i hygienické požadavky. Designéři a architekti navíc oceňují její flexibilitu, která umožňuje výrobu rozmanitých, atypických produktů a otevírá prostor pro vysoce kreativní návrhy.


Tradičním českým výrobcem bazénů, vířivých van a dalších vodních prvků z nerezu je třinecká společnost AKVAHELP METAL, jež nedávno oslavila třicáté výročí svého působení na trhu. Bazény této značky nacházejí uplatnění na evropské půdě i mimo starý kontinent a díky své trvanlivosti a minimálním nárokům na údržbu si získávají srdce té nejnáročnější klientely.


Wellness zóna v Poděbradech


K nejoceňovanějším českým realizacím, jež byly dokončeny v posledních letech, patří například instalace plaveckého bazénu a wellness příslušenství v poděbradském čtyřhvězdičkovém hotelu Chariclea, postaveném na místě původních Centrálních lázní. Společnost AKVAHELP se do projektu zapojila v okamžiku, kdy byl celý objekt již architektonicky definován. Hlavním požadavkem investora byla výroba, dodávka, instalace a zprovoznění bazénu kombinovaného s vířivkou, která je do něj zčásti zapuštěna a osazena vzduchovou trubkovou hlavicí s hydromasážními tryskami integrovanými ve stěně.


Úkolem výrobce AKVAHELP bylo doplnit dispoziční rozmístění wellness atrakcí a navrhnout jejich hydrauliku i průtoky včetně sání tak, aby byly dodrženy veškeré bezpečnostní normy. Bylo potřeba zajistit kvalitní výškové uložení hlavního bazénu, respektovat umístění rohů a úhlopříček formátu dlažby a pozici sloupů v prostoru wellness. Nový bazén má kapacitu adekvátní velikosti hotelu a návštěvníkům umožňuje provést velké množsví temp v jednom směru. Komfortní vstupy a výstupy jsou situovány ve všech rozích nádrže.


Objednávka zahrnovala též vedlejší menší bazén s lavicemi rozdělený schodištěm na dvě části, z nichž každá pojme až tři osoby. V jedné polovině je na dně nádrže instalována perlička pro masáž nohou, na protější stěně jsou v oblasti zad a šíje umístěny tři chrliče. Oblíbeným prvkem je rovněž průchozí Kneippův chodník situovaný podél interiérové stěny. Nerezová konstrukce je rozdělena na čtyři bazénky, v nichž se střídá horká voda se studenou. Při průchodu je tak stimulován krevní oběh, přičemž chodidla jsou zároveň masírována díky oblázkům na dně.


Nekonečná vodní hladina a privátní sportovní vyžití


Z neveřejných referencí poslední doby lze zmínit například plaveckou dráhu situovanou v blízkosti soukromé vily na jižní Moravě. Bazén má délku dvaadvacet metrů, hloubku bezmála jeden a půl metru a je opatřen takzvaným infinity přelivovým žlábkem, který vyvolává dojem nekonečné vodní hladiny. Investor využil doporučení výrobce a nádrž doplnil též o sestavu hydromasážních trysek.Vila na jižní Moravě. Bazén s infinity přelivovým žlábkem, který vyvolává dojem nekonečné vodní hladiny.


Pozoruhodné je nejen celkové ztvárnění bazénu, jeho efektní osvětlení a kvalitně provedené propojení s dlážděnou terasou a betonovou stěnou na okraji parcely, ale především integrace nádrže do svažitého pozemku. Instalace vyžadovala použití jeřábu i pilotáže a vybudování dělicí stěny v kombinaci s gabiony, jež mohutnou konstrukci společně podpírají. Příslušné technologie včetně tepelného čerpadla jsou uschovány v monolitické nice ve svahu, díky čemuž je maximálně redukována jejich provozní hlučnost a současně zachován specifický ráz zahrady. Jak hydraulický vstup do technologického prostoru, tak akumulace vody jsou přímými konstrukčními částmi samotného bazénu. Zakrytí nádrže je řešeno plnohodnotně pomocí lamelové rolety, jejíž nika s čelním krytem je zapuštěna v krátké stěně bazénu a nepřekáží ani při sportovních plaveckých obrátkách.


Realizace a návrh od A do Z


Proces navrhování bazénu a definování finálního produktu by měl ideálně probíhat v rané projekční fázi a zohlednit všechny požadavky na budoucí využití nádrže. Montáži obvodových stěn předchází instalace lemovacího profilu v plném obvodu všech konstrukcí, na nějž se napojuje hydroizolace ochozu bazénu. Lze provádět i rekonstrukce v čistých provozech, aniž by došlo ke znečištění okolí množstvím drobných stavebních částí.


AKVAHELP realizuje zakázky inženýrsky zcela celistvě. Zajišťuje návrh designu, včetně atypických atrakcí, plné hydrauliky vody, elektroinstalace (měření a regulace) a dalšího. Spolupracující architekti i projektanti mají k dispozici veškerá potřebná data: technické zprávy, situace, řezy či 3D modelace s vizualizacemi; vše je kompatibilní s BIM technologií.


AKVAHELP METAL
www.akvahelp.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků