Vše

Inspirace z Nového Zélandu: dům s černým plechovým pláštěm


kolektiv autorů společnosti Lindab, s. r. o., 19.1.2020
Foto archiv firmy
2088 vidělo         2 se líbí
Poté, co manželé vychovali dvě děti, dosavadní dvoupodlažní rodinný dům byl pro ně příliš velký. Proto se rozhodli pro stavbu nového, který by odpovídal současné fázi jejich života – tedy funkčního, komfortního a bezúdržbového. Zároveň si přáli elegantní, vzdušný interiér a dostatečně velkou zahradu. Jejich představy nakonec naplnila černá přízemní stavba, které dominují trapézové plechy Lindab na střeše i fasádě.


Novostavba moderního zděného domu s dřevěnými příhradovými vazníky o celkové obytné ploše zhruba 180 m2 stojí v obci Radimovice v okrese Praha-východ. Zahrada se svažuje jižním směrem, proto bylo zásadní výškové usazení stavby. Díky tomu, že majitelé zvolili jednopodlažní řešení, dům přirozeně zapadá do krajiny na okraji vesnice. Jednoduchý obdélníkový tvar budovy se sedlovou střechou je doplněn bohatě prosklenou hmotou velkého obývajícího pokoje s plochou střechou a uskočenými obvodovými zdmi ložnic krytými posuvnými okenicemi. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelnou. Dále jsou v domě dvě ložnice se šatnami (jedna z nich pro hosty), pracovna, dvě koupelny a prádelna. Součástí domu je i prostorná garáž s technickým zázemím. Myšlenka na opláštění domu trapézovým plechem vznikala postupně během přípravy projektu ve spolupráci s architekty z Atelieru Kunc Architects a ze studia DMAE Architects. „Na počátku jsme zvažovali několik variant materiálů – například velkoplošné cementové desky. Ukázalo se však, že většinu z nich nelze použít ve stejném provedení na šikmé i svislé plochy. Hledali jsme tedy dál, až jsme při jedné schůzce s architekty narazili na zajímavé obrázky domů na Novém Zélandu, které na fasádě využívají trapézový plech. V tu chvíli bylo rozhodnuto! Lindab jsme si vybrali nejen díky jeho renomé na českém trhu, ale především díky široké nabídce materiálů i profilů. V sortimentu trapézových plechů má totiž profil, který se nejvíce blížil naší představě a architektonickému záměru: s téměř stejnou šíří horní a dolní vlny – pětačtyřicet milimetrů, použitelný jak na šikmé, tak na svislé povrchy opláštění,“ vysvětluje majitel domu.


Střešní krytinu o celkové výměře zhruba 270 m2 tvoří černý trapézový plech Lindab LTP 45 kladený na latě. Ve střeše je řada prostupů vzduchotechniky systémovými komínky Lindab. Požadavky majitelů na využití inovativních technologií splňují mimo jiné fotovoltaické panely na jižní straně střechy. Žlab je proveden jako zaatikový, s dřevěným lůžkem vyloženým hydroizolační měkčenou PVC fólií a okapy Lindab Rainline schovanými ve fasádě. Protože v dané lokalitě poslední roky poměrně vydatně sněží, nechali majitelé na střechu namontovat sněhové zábrany ze systému Lindab Safety. Na provětrávanou fasádu domu s celkovou plochou stěnového opláštění 182 m2 jsou trapézové plechy položeny svisle, stejně jako základní rošt. Ten je doplněn vodorovnými latěmi pro kotvení plechů. Jako svislé jsou použity latě Lindab RFLEX na konzolách ISOLCO (vyložení je z důvodu tloušťky minerální izolace 160 mm s roztečí 600 mm). Vodorovně jsou použity latě Lindab S7 45, do nich je již kotven svislý trapézový plech stejného typu jako střešní krytina – Lindab LTP 45, opět v černé barvě.

Atypické detaily


Zatímco pokládka velkých ploch byla velmi snadná a rychlá, skutečnou výzvou pro Lindab i realizační firmu Formic Construction bylo řešení řady atypických detailů na nejrůznějších spojích, hranách a přechodech k jiným materiálům; architekti měli v tomto směru přesně definované požadavky na vzhled a preciznost provedení. Šlo například o rohy domu, lemy oken a dveří, opláštění skrytých okapů, lemy větracích otvorů, upevnění světel a podobně. Samostatnou kapitolou byla výklopná vrata do garáže, která působí velmi nenápadně. Vzhledem k jejich významu z hlediska celkové architektury domu bylo zapotřebí, aby jejich zakrytí přesně navazovalo na štítovou fasádu. Zároveň však bylo třeba konstrukčně vyřešit jejich spolehlivou funkčnost. To vše se podařilo zejména díky pečlivosti realizační firmy ve spolupráci s Lindabem a s dodavatelem konstrukce vrat. Celá stavba i s vyřešením všech náročných technických detailů trvala 14 měsíců.


Černá barva plechu nevadí ani v létě


Majitelé přiznávají, že měli zpočátku obavy z toho, jak bude černá barva fasády a střechy ovlivňovat teplotu uvnitř domu. „Provedení izolací všech konstrukcí domu jsme probírali opakovaně a fakta jasně svědčila o tom, že ani černá barva nezpůsobí zhoršení jeho tepelných parametrů. Navíc v kombinaci materiálů jako sklo, dřevo a plech byla černá barva nejlepší volbou. V domě jsme již jedno velmi teplé léto prožili a můžeme říci, že výpočty se potvrdily a ani v horkých dnech není černá barva plechu problémem,“ říká majitel a dodává: „S výjimkou běžných úkonů, jako je třeba čištění okapů, jsou fasáda i střecha v zásadě bezúdržbové.“


Kontakty:
Lindab, s. r. o.
Na Hůrce 1081/6, Praha 6 – Ruzyně
www.lindabstrechy.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků