Vše

Děti, dřevo a zelené střechy


Tereza Sigmundová, 18.3.2020
Foto archiv firmy
190 vidělo         1 se líbí
Do svého rodinného domu se zelenou střechou nás pozval Pavel Juráček, brněnský rodák a majitel úspěšné truhlářské firmy.


Architekt spolu s investorem stavbu naplánovali v absolutní pokoře k okolní krajině a současně jako útulné zázemí pro početnou rodinu. Dům Juráčkových tak žije uvnitř i navenek. Tři děti už se nemohou dočkat, až jim táta svolí přenocovat na zelené střeše domu.


Pavel se svým společníkem začínali před osmnácti lety ve stodole, kde vyráběli interiérový nábytek. Dnes vedou tým o více než třiceti lidech. Sehraná parta truhlářů neseká svoji práci jako na běžícím pásu, ale naopak svůj čas trpělivě investuje do netradičních projektů a zároveň úzce spolupracuje s architekty. Firma se rozvíjela nejen v realizacích interiérů, ale už před lety rozběhla také výrobu dětských hřišť s edukativními atrakcemi. Dětské herní atrakce, stezky a altány z akátové kulatiny se staly žádaným sortimentem. V posledních letech rozšířila společnost své dvě divize o další, projekční, kterou vede třetí společník Ing. arch. Milan Matyáš.


Díky vlivu svého bratra, ředitele základní školy, si majitel firmy Acer Woodway uvědomuje zásadní význam vzdělávání, a to nejen u dětí, ale i širší společnosti. „Jezdíme po školách, učilištích a pořádáme workshopy, kde zejména spolupracujícím architektům představujeme možnosti výroby. Překonávat nové výzvy a posouvat hranice naší práce nás naplňuje. Ani si neumím představit, že bychom to dělali jinak,“ uvedl majitel Pavel Juráček.


Stavba rodinného domu Juráčkových je odrazem přesvědčení a odpovědnosti, s níž přistupují k životu. „Zelenou střechu má můj bratr asi deset let na škole, společník Rosťa na rodinném domě v Brně a dnes ji mám i já tady v Bosonohách. Nechtěli jsme se dívat na šedou fólii. Naše děti to hodně vnímají. Vědí, že naše střecha zadržuje vodu, kvete, voní a žijí v ní včelky. Navíc si umím spočítat, že prodloužím životnost pláště a v létě tu bude o nějaký ten stupínek příjemněji.“Obkladové lamely ze sibiřského modřínu realizovala také firma Acer Woodway. Pro skladbu zelené střechy byl zvolen systém Smart Roof Solutions. Hlavním rozhodovacím argumentem bylo komplexní technické řešení, které pokrývalo i dílčí detaily jako vpusti, bezpečnostní prvky a jiné. „Rozhodně do budoucna nechci řešit zatékání nebo poruchy hydroizolace, jež mohou být důsledkem různých druhů prací na střeše. Smart Roof Solutions je technologie, která eliminuje většinu těchto rizik. Recyklovaná deska, jež je součástí skladby, je navíc českým produktem cirkulární ekonomiky a tomu s rodinou fandíme,“ zdůraznil na závěr našeho rozhovoru Pavel Juráček.


Úspěšní truhláři z Moravy plánují věnovat více pozornosti také mobiliáři. V Jeseníkách najdete několik desítek hotových realizací od laviček po zastávky z dílny Acer Woodway. Zelené střechy prosazují samozřejmě také na městské zastávky a altány. Projekty z dílny Pavla a Rostislava vznikají z lásky a přesvědčení, ať jde o dětské stezky, které jsou provázány s příběhy a místní kulturou, nebo právě o „zelený“ mobiliář, jenž může svým pojetím inspirovat další lidi.


Kontakt:
Smart Roof Solutions, s. r. o.
Příkop 843/4, 602 00 Brno
www.smartroofsolutions.cz


FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.Podobné články< zpět na přehled článků