Vše

Česká cena za architekturu 2019 má svého vítěze


Hlavní cenu získali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda
Tisková zpráva, 15.11.2019
Foto archiv České ceny za architekturu
1239 vidělo         5 se líbí




Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu byly ve čtvrtek 14. listopadu ve Foru Karlín vyhlášeny výsledky 4. ročníku této soutěžní přehlídky České komory architektů. Hlavní cenu převzali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda.


Ve finále letošního ročníku České ceny za architekturu (ČCA) mezinárodní porota vybírala mezi šesti stavbami. Celkem sedm porotců dorazilo začátkem září do České republiky, aby si osobně prohlédli všech 34 nominovaných staveb. Dohromady se o ČCA ve 4. ročníku ucházelo 186 děl dokončených v posledních pěti letech. Uděleny byly rovněž čtyři Ceny partnerů. Všechna oceněná díla vystaví Česká komora architektů (ČKA) od 12. do 22. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.


Hlavní cena a finalisté


Hlavní cenu získali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda (2018), která stojí ve Vratislavicích nad Nisou. Architekti z ateliéru Petr Stolín architekt novostavbu navrhli na limitovaném pozemku v těsném sousedství historické budovy střední školy a několika rodinných domů, přesto se jim podařilo vytvořit prostor poskytující dětem svobodu pohybu, čehož docílili propojením interiéru s exteriérem. Sami autoři tvrdí, že chtěli děti „naučit vnímat architekturu prostoru v různých formách, jež jsou v budově přítomné, a také si tento prostor umět přizpůsobit podle sebe“. Na porotu zapůsobila „jednoduchost a zdrženlivost uspořádání budovy školky, stejně jako využití prostředků, díky nimž se architektům podařilo realizovat projekt poskytující komplexní prostorový zážitek“. Budova mateřské školy je podle porotců „překvapivá, záhadná a zároveň současná“. Její „univerzální architektonické vlastnosti a zároveň citlivost vůči fyzickému kontextu místa s jeho omezenými rozměry“ považují za inspirativní. „Způsob, jakým architekti dosáhli velmi vysokého standardu stavby při skromném rozpočtu, je obdivuhodný. Precizní detaily, pečlivý a inovativní design interiéru i chytré využití materiálů činí projekt výjimečným a úspěšným,“ ocenili nejlepší realizaci porotci.



Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2019 získalo vedle vítězné stavby pět dalších prací z celé České republiky. Z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od ČKA uskutečněné v roce 2014 vzešla Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). Architektonické řešení je podle porotců „ve všech ohledech vyvážené, jednoznačné a střídmé. Je ‚tak jednoduché, jak to jen jde, ale ne víc‘, jak řekl Einstein“.



Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích


Porotu o své výjimečnosti přesvědčilo také Centrum současného umění DOX+ (Petr Hájek ARCHITEKTI, 2018) v Praze, konkrétně soubor budov DOX+ rozšiřující Centrum pro současné umění DOX o prostory pro tanec, hudbu, film a školu architektury. Porotce „fascinovala odvaha autorů a klienta umístit bez váhání v srdci živé městské čtvrti, v obytném bloku stávající zástavby, dva současné prvky“.



Centrum současného umění DOX+


Drobným (ale nikoli svým významem) zásahem do krajiny a prostředí je Lávka přes Dřetovický potok (Aoc architekti, 2018) ve Vrapicích u Kladna na pěší cestě ze vsi na hřbitov. Podle porotců je lávka působivá „díky své skromnosti“. Podle nich ukazuje, že „současná architektura, inženýrství a sochařství mohou fungovat ve vzájemné symbióze a vytvořit estetickou krásu“.



Lávka přes Dřetovický potok


Mezi finalisty patří také dvě venkovská díla. K rekreaci slouží Chata u rybníka (Atelier 111 architekti, 2018) u Vyklantic, podle porotců „navýsost archetypální architektonický objekt“. Vyzdvihli, že „architektům se podařilo vytvořit prostor dokonale vyhovující základním tělesným i duchovním potřebám člověka“.



Chata u rybníka


Usedlost Maneschowitz (a1 architects, 2016) v Manešovicích – její obnova a dostavba – je podle porotců „radostný a okouzlující projekt, důmyslný a skromný, nabízející spoustu potěšení pro naše smysly“.



Usedlost Maneschowitz


Čtyři Ceny partnerů


V České ceně za architekturu se udělují rovněž Ceny partnerů. Cenu Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získala Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích (ATELIER BOD ARCHITEKTI, 2018). Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu patří Technologickému dvoru (boq architekti s.r.o., 2018) v Českých Budějovicích. Ministerstvo uvedlo, že ho zaujala „velkorysost přístupu autorů“, kterým uvěřilo, že „to chtěli dělat trochu jinak“.



Technologický dvůr


Agentura ochrany přírody a krajiny ČR udělila cenu za citlivé a originální řešení ve venkovském prostoru Rodinnému domu (Atelier 6, AIR, 2017) v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Agentura ocenila „nápaditou novostavbu, která vdechla danému místu nový impuls při respektu k původnímu stavení“.



Rodinný dům


Cenou společnosti VELUX za práci s denním světlem vyznamenali hodnotitelé Mateřskou školu Sedlejov (ARCHOO, 2018). Podle odborné poroty věnuje projekt kvalitě denního osvětlení a vnitřního vzduchu velkou pozornost. „Rovnoměrné rozložení denního světla s vysokou složkou horního osvětlení, spolu s možností jeho regulace v souvislosti s prováděnými aktivitami, je provozovatelem školky velmi oceňováno,“ upozorňuje.



Mateřská škola Sedlejov


Výjimečný počin z oblasti architektury


V rámci ČCA jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Nominace provádějí členové Akademie a Grémia ČCA, akademici pak hlasovali na webovém portálu ČCA. Ocenění za Výjimečný počin se dostalo Centru současného umění DOX v Praze za přínos pro architekturu a výtvarné umění. „Multifunkční areál, vzniklý ze soukromé iniciativy Leoše Války a za podpory jeho kolegů, nabízí jedinečný prostor pro prezentaci současného umění, včetně architektury,“ zní v odůvodnění. „Celý areál DOX lze považovat sám o sobě za příklad kvalitní současné české architektury – od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy přes dřevěnou vzducholoď Gulliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studia Petr Hájek ARCHITEKTI,“ oceňují akademici.






FacebookSdílet
Líbil se vám článek? Nemusíte dávat like, dejte nám
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.



Podobné články







< zpět na přehled článků