Cenu časopisu INTRO získal park Zdeňka Kopala
Během slavnostního vyhlášení ceny Architekt roku 2023, které proběhlo 12. září v prostorách CAMP, byla letos poprvé předána také Cena časopisu INTRO. Získal ji park Zdeňka Kopala v Litomyšli, jejž navrhla architektka Eva Wagnerová ve spolupráci se společností ENVICONS. Ocenění ve tvaru písmene I předal autorce realizace a jejímu spolupracovníkovi Lukáši Řádkovi šéfredaktor časopisu Martin Verner společně s vydavatelem Janem Hejhálkem.
Na Cenu časopisu INTRO bylo v letošním a zároveň prvním ročníku nominováno celkem 38 realizací z České republiky a Slovenska, do užšího výběru postoupilo 12 z nich. O konečném vítězi rozhodl Petr Volf, novinář a spisovatel zabývající se výtvarným uměním, architekturou a designem.
Na cenu byly nominovány realizace, které byly v časopise INTRO publikovány od března 2020 (INTRO 11) do března 2023 (INTRO 20), tedy v rámci posledního uzavřeného materiálového cyklu. Na výběru děl, jež se na stránky INTRA dostanou, se podílejí nejen redaktoři časopisu v čele s šéfredaktorem Martinem Vernerem, ale také redakční rada ve složení Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Ján Stempel, Petr Stolín a Petr Šmídek.
„Časopis INTRO se již od roku 2016 snaží mapovat světovou architektonickou scénu s cílem zvýšit zájem veřejnosti o architekturu a pozvednout její úroveň. Za dobu existence našeho časopisu vzniklo u nás i ve světě mnoho pozoruhodných realizací, které jsou právem považovány za následováníhodné příklady kvalitní architektury. O takových příkladech by se mělo nejen psát, ale také by měly být po zásluze oceněny,“ vysvětluje Jan Hejhálek, vydavatel časopisu INTRO, které je dlouhodobým partnerem ceny Architekt roku.
„Park Zdeňka Kopala v Litomyšli je výjimečným příkladem sofistikované krajinné architektury jedenadvacátého století, která propojuje hned několik rovin. Chrání blízkou rezidenční čtvrť a budoucí dům seniorů před záplavami z přívalových dešťů, pomáhá udržet vodu v krajině, dává obyvatelům možnost načerpat síly a relaxovat, umožňuje hry a poznávání, nabízí výhledy ze speciálních stanovišť a soustavu cest lemovanou stovkami stromů a keřů. Opravuje chyby minulosti, nově definuje celou lokalitu, dodává jí čerstvou energii. Architektka Eva Wagnerová – spolu s firmou ENVICONS – vytvořila ekonomicky dostupný model k uchopení, který lze uplatnit i jinde. Projekt – tak potřebný v současné, klimaticky rozkolísané době – svým komplexním pojetím dokazuje, že architektura nejsou jenom domy, ale že neméně důležité je i prostředí, jež je obklopuje. Jinak také potvrzuje známou věc, totiž že Litomyšl je oproti jiným městům a obcím stále nejméně o krok napřed,“ odůvodnil Petr Volf svůj výběr vítězné realizace.
Sdílet
o tom vědět kliknutím na ikonku srdce.
Podobné články
< zpět na přehled článků