Publikovaná čísla


<>

SKLO

INTRO 06 – 2018 – ČERVENEC

Práce se sklem je vlastně tvarování světla. Budovy, na jejichž stavbu byl tento materiál použit, přetvářejí svůj výraz v závislosti na proměně okolního prostředí. Šesté vydání INTRA si na sklo posvítilo a objevilo široké spektrum objektů, které rozhodně stojí za pozornost.

Formát vydání 230 × 295 mm, rozsah 148 stran
Vytištěno na nenatíraný ofsetový papír
Jazyk vydání čeština


Cena s DPH
EDITORIAL

Vždycky se peru s nutkáním napsat něco spíš osobního než takového toho očekávaného o obsahu, což by mohlo nudit. Popíšu tedy malý příběh, který se udál během přípravy skleněného INTRA. Petr Volf mi poslal text o Nové scéně Národního divadla v Praze, ale neměl fotky. Doporučil mi však obrátit se na Radomíru Sedlákovou, která v monografii o Karlu Pragerovi pěkné fotky měla. Radomíra Sedláková mě pro změnu odkázala na nakladatele své publikace, nakladatelství Titanic.

Mírně znaven tímto řetězcem vyjednávání, vzal jsem do ruky komiks Divoši od Lucie Lomové a pár stránek si znovu přečetl. Je to příběh z přelomu minulého století, tedy spíše z jeho začátku, kdy cestovatel Alberto Vojtěch Frič přivezl z jedné ze svých dobrodružných výprav do Amazonie jihoamerického Indiána Čerwuiše. Když jsem komiks odložil, vygooglil jsem si kontakt na nakladatelství Titanic. Tam na mě na titulní stránce vykoukla fotka Indiána, kterou jsem znal ze svého pozdního dětství. Byl to snímek z knihy o Fričových cestách do Jižní Ameriky. Tu knihu jsem tehdy měl a miloval, protože uzavřen v bolševické konzervě, hltal jsem jakýkoliv cestopis. A Frič byl pro mě hrdinou…

Nuže obrázek na stránkách nakladatelství se mi ihned propojil s právě odloženým komiksem, chvíli jsem se cítil být zpět v dětství a částečně v Amazonii.

Když jsem se probral ze snivých vzpomínek, zavolal jsem do Titanicu, abych požádal o spolupráci při hledání možnosti, jak publikovat historickou fotodokumentaci Nové scény. Na telefonát mi odpověděla… Yvonna Fričová. Ano, nakladatelé jsou potomky Alberta Vojtěcha Friče! Zdálo se mi to?

Pokud v INTRU najdete u Volfova textu o Nové scéně fotografie a výkresy, tak se mi to nezdálo.

Martin Verner, šéfredaktor


+číst více
1/ Editorial

4/ Proč sklo

6/ Maggie's Centre Barts V Londýně

12/ Rozhovor se Stevenem Hollem

16/ Můj pinup s Hollem

18/ Křehká krása mezi stavebními materiály

22/ Sarkofág pro dánskou královnu

26/ Rozhovor se Zdeňkem Lhotským

32/ Skleněný a černý dům

40/ Nejhůř se pracuje s červenou

44/ Mlynica – konverze industriálu v Bratislavě

52/ Dům nakreslený jednou čarou

60/ Sklo mezinárodního stylu

64/ Zrcadlová kostka na stromě

70/ Tham & Videgard Arkitekter

74/ Slezské muzeum v Katovicích

84/ Dům ze skleněných tvarovek

92/ Z Kjóta do Tokia

98/ Moment věčnosti v Tisens

104/ Kazatelna a oltář v katedrále St. Denis

108/ Drahokam

112/ Sklo v pražských pasážích

118/ Materiály a technologie

146/ Nehoda v Brně